Bunka Gaikō (Japan's cultural diplomacy): Re-constructing Japanese identity in France and Turkey (1952-1989)
Bunka gaikō (Japonya'nın kültürel diplomasisi): Fransa ve Türkiye'de Japon kimliğinin yeniden inşası (1952-1989)
- Tez No: 759714
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN, PROF. DR. AYŞE SELÇUK ESENBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Japonya, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Japonya Anayasası'nın 9. Maddesi'ne dayanarak bir kültür ulusu haline gelmiştir. Pasifist kültürü ve küresel toplumun sorumlu bir üyesi olarak ortaya çıkan rolü göz önüne alındığında, kültürel diplomasi, Yumuşak Güç teorisi ortaya çıkmadan çok önce, Japon kimliğini uluslararası ilişkilerde yeniden inşa etmek için birincil dış politika aracı haline gelmiştir. Bu araştırma, Japonya'nın barışsever bir ulus olarak imajını iyileştirmek için iyileştirici ve yapıcı bir dış politika mekanizması olarak kültürel diplomasi yoluyla 1952 ve 1989 yılları arasında Japonya'nın Fransa ve Türkiye'deki kültürel diplomasi faaliyetlerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Bu inceleme yoluyla, Japon kimlik yeniden inşasının, Japonya'nın uluslararası kültür politikalarının bir ürünü olarak ne durumda olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, tez, Japonya'nın Fransa'daki kültürel diplomasisinin entelektüel bir ekosistem oluşturduğunu, oysa Türkiye'de Japonya ve Japon kültürü algısının, Japonya Hükümeti tarafından açılacak olan uluslararası kültür politikalarını koordine etmek için meşru bir kurum ihtiyacını giderecek bir kültür evinin olmaması nedeniyle gelişmediğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Japan has evolved into a cultural nation in the aftermath of World War II owing to the promulgation of the Article 9 of the Constitution of Japan. Given its pacifist culture and emerging role as a responsible member of the global society, cultural diplomacy became the primary and immediate foreign policy instrument to reconstruct Japanese identity in international relations long before the theory of Soft Power emerged. The present research unveils Japan's identity reconstruction through cultural diplomacy as a rehabilitative and constructive foreign policy mechanism to heal its image as a peace-loving nation by comparing Japan's cultural diplomacy in France and Turkey between 1952 and 1989 comparatively to discern what kind of perception of Japan has emerged as a product of Japan's international cultural policies in both countries. Ultimately, the thesis reveals that Japan's cultural diplomacy in France has generated an intellectual ecosystem, whereas, in Turkey, the perception of Japan and Japanese culture remains underdeveloped due to the lack of an official culture house—inaugurated by the Government of Japan—which can constitute a legitimate institute or culture house to coordinate international cultural policies.