Örgütsel dayanıklılık, algılanan örgütsel destek ve işe adanmışlığın işgören performansı üzerine etkileri: Covıd-19 pandemisi sürecinde bir araştırma
The effects of organizational resilience, perceived organizational support and work engagement on employee performance: A study in Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 759768
  2. Yazar: EMRE GENEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Pandemi sebebiyle örgütlerin salgın hastalıklar ve diğer olası krizler gibi zorlayıcı durumlar karşısında ayakta kalabilme ve zorluklarla başa çıkabilme konusu örgütsel dayanıklılık ile bağdaştırılmaktadır. Örgütlerin, insan kaynakları ile kriz anlarında sergileyecekleri üst düzey performans sayesinde söz konusu zorlayıcı durumlar karşısında ayakta kalabilme ve zorluklarla başa çıkabilme davranışlarının gerçekleşebileceği düşünülmektedir. Örgütsel dayanıklılık, uluslararası alan yazında özellikle pandeminin yaşanması ile araştırmacılarda ilgi uyandırmaya başlamış olup öncüllerinin ve sonuçlarının teorik çerçevede gelişimi hala devam etmektedir. Bu araştırmanın temel amacı; pandemi sürecinde örgütsel dayanıklılık, algılanan örgütsel destek ve işe adanmışlığın işgören performansı üzerindeki etkilerini test etmektir. Bu doğrultuda araştırma, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma tekniklerine başvurularak veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Anket yöntemi sayesinde, 291 işgörenden sağlıklı veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS programı ile araştırmanın amacı doğrultusunda çeşitli analizlere tabii tutulmuştur. Araştırmada; örgütsel dayanıklılığın, işgören performansı üzerinde bir etkisinin olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan algılanan örgütsel desteğin, işgören performansı üzerinde bir etkisinin olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Son olarak işe adanmışlığın, işgören performansı üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability of organizations to survive and cope with challenging situations such as pandemic and other possible crisis due to the pandemic is associated with organizational resilience. It is assume that, thanks to the high-level performance that organizations will display in times of crisis with their human resources, the behavior of surviving in the face of such challenging situations and coping with difficulties can be realized. Especially with the experience of the pandemic, organizational resilience in international literature has started to awaken interest in researchers, and the development of it's antecedents and outcomes in the theoretical framework still continue. The main aim of the this research is to test the effects of organizational resilience, perceived organizational support and work engagement on employee performance in pandemic. Therefore, this research carried out in one of company of manufacturing in Gaziantep. In this research, questionnaire was preferred as a data collection tool by applying quantitative research techniques. Thanks to questionnaire, obtained data from the 291 employees. The obtained data were subjected to various analyzes with the SPSS program in line with the purpose of research. In this research, it was found that organizational resilience didn't have an effect on employee performance. On the other hand, it was found that perceived organizational support didn't have an effect on employee performance too. Finally, it was found that work engagement have an affect on employee performance.