1 ay - 18 yaş arası çocuklarda multipleks polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile saptanan solunum yolu virüslerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of respiratory tract viruses detected by multiplex polymerase chain reaction (PCR) in children between 1 month - 18 years of age
  1. Tez No: 845769
  2. Yazar: KÜBRA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE GÖNÜL TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Akut solunum yolu hastalıkları dünya çapında 5 yaş altı ölümlerin en yaygın nedenidir. Pnömonilerde etken patojenler, toplumdan topluma, bölgeden bölgeye ve yaş gruplarına göre değişkenlik gösterir. Akılcı bir tedavi için olası etkenlerin bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada multipleks polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile pozitif saptanan hastalarda solunum yolu virüslerinin, yaş, cinsiyet, mevsimsel dağılımının, risk faktörlerinin semptomlarının, klinik ve rutin laboratuar bulgularının, hastanede yatış ve klinik düzelme sürelerinin belirlenmesi ve pediyatri pratiğinde gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmasının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2017 – Şubat 2020 yılları arasında, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde solunum PZR testi pozitif olarak saptanan hastalar çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların kayıtları hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak incelendi. Yenidoğanlar ve onkoloji hastaları çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, prematürite öyküsü, morbidite durumu, başvuru öncesi semptom süresi ve başvuru anındaki semptomları, fizik muayene bulguları, pulseoksimetre ile ölçülen oksijen satürasyonu (SaO2) değeri, PZR sonucu, tam kan sayımı, C reaktif protein (CRP), kan kültür sonuçları, radyolojik bulguları, klinik tanı, uygulanan tedaviler, uygulanan tedavilere yanıtı, hastanede yatış süresi hastanemizde kullanılan medikal bilgi sisteminden kaydedildi. Bulgular: 1 ay- 18 yaş arası solunum yolu örneklerinde multipleks PZR ile virüs saptanan hastaların ortanca yaşı 10 aydı ve yarısından fazlası 12 ayın altında olarak bulunmuştu. RSV en sık saptanan etkendi. Virüs-virüs koenfeksiyonları %11 hastada ortaya çıktı ve en sık olarak RSV-RV, RV-AdV ve RSV-HBoV kombinasyonları görüldü. Viral etkenlerin belirli mevsimlerde yoğunlaştığı bulundu. Komorbid hastalık varlığının miks enfeksiyon sıklığını etkilemediği ancak hastanede yatış süresini uzattığı saptandı. Viral enfeksiyonlarda öksürük ve ateş en sık semptomlar, ral ve takipne en sık fizik muayene bulgularıydı. Beyaz küre sayısının RV enfeksiyonlarında, CRP düzeyinin AdV enfeksiyonlarında daha yüksek olduğu saptandı. Akciğer grafisinde en sık bulgu santral ve yaygın peribronşial duvar kalınlaşmasıydı. Hipoksi ve lenfopeni mortalite ile ilişkili olduğu saptandı. Sonuç: Multipleks PZR, aynı anda birden fazla virüsün doğru ve hızlı bir şekilde saptanmasına olanak vererek, viral enfeksiyonlarda yaşa ve mevsime göre etkenin tahmin edilmesini ve gereksiz antibiyotik kullanılmasını önleme olanağı sağladığı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Acute respiratory diseases are the most common cause of death for those under 5 years of age worldwide. The causative pathogens in pneumonia vary from society to society, region to region and between age groups. It is of utmost importance to know the potential factors for a rational treatment. This study aims to emphasize the importance of determining respiratory tract viruses, age, gender, seasonal distribution, symptoms of risk factors, clinical and routine laboratory findings, duration of hospitalization, clinical recovery, and avoiding unnecessary antibiotic use in pediatric practice in patients who have been diagnosed positive with multiplex PCR. Materials and Methods: Patients with a positive respiratory PCR test result between January 1, 2017 and February 2020 at Dr. Sami Ulus Gynecology, Child Health and Diseases Training and Research Hospital have been included in this study. The records of the patients were analyzed retrospectively through the hospital automation system. Newborns, hematology and oncology patients have not been included in the study. Patients' age, gender, history of prematurity, morbidity status, duration of symptoms before admission and symptoms at admission, physical examination findings, oxygen saturation (SaO2) measured by pulse oximetry, PCR result, complete blood count, C-reactive protein (CRP), blood culture results, radiological findings, clinical diagnosis, treatments applied, response to the treatments applied, length of hospital stay have been obtained and recorded from the medical information system utilized in our hospital. Findings: The median age of patients aged 1 month to 18 years, who were determined to be infected by viruses in their respiratory tract samples by multiplex PCR, was 10 months, and more than half of them were found to be aged under 12 months. RSV was the most commonly-found cause. Virus-virus coinfections occurred in 11% of patients, and combinations of RSV-RV, RV-AdV, and RSV-HBoV were the most common. It was found that viral agents intensify in certain seasons. It was also determined that the presence of comorbid disease did not affect the frequency of mixed infections, but it led to a prolonged hospitalization period. Cough and fever were the most common symptoms in viral infections, and ral and tachypnea were the most frequent physical examination findings. It was observed that the number of white cell was higher in RV infections and the level of CRP was higher in AdV infections. The most common finding on chest X-ray was central and diffuse peribronchial wall thickening. Hypoxia and lymphopenia were found to be connected with mortality. Conclusion: Multiplex PCR is significant, for it enables to predict the causative agent according to age and season in viral infections and prevent unnecessary antibiotic use by providing an accurate and rapid detection of more than one virus at the same time