COVID-19 korkusu olan ve karantina kararı alınan bireylerin korku düzeylerini etkileyen faktörler ve sağlık hizmetlerine erişimleri
Factors affecting the fear levels and access to healthcare in quarantined individuals with fear of COVID-19
  1. Tez No: 759785
  2. Yazar: ENVER ÖÇGÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada COVID-19 korkusu olan ve karantina kararı alınan bireylerin korku düzeylerini etkileyen faktörler ve sağlık hizmetlerine erişimlerinin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan araştırmanın örneklemini 1 Ocak 2021 - 28 Şubat 2021 tarihinde Almus Devlet Hastanesine başvuran ve COVID-19 teşhisli ya da temaslı olması nedeniyle karantina kararı alınan, dil engeli ya da zihinsel sorunlar nedeniyle iletişim engeli bulunmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 221 katılımcı oluşturdu. Bu katılımcıların 114'ü korku duyduğunu ifade etti. Araştırma Karantina altına alınan ve korku duyan 114 kişi ile tamamlandı. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve COVID-19 Korku Ölçeği ile toplandı. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli yasal izinler ve etik kurul onayı alındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Ki-kare testi ve linear regresyon analizi kullanıldı. Katılımcıların (221 kişi) %50,2'sinin erkek, %40,3'ünün 35-54 yaş arasında, %75,6'sının evli, %38,0'inin ilkokul mezunu olduğu ve %46,2'sinin ilçede ikamet ettiği belirlendi. Katılımcıların %51,6'sının karantina korkusu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the factors affecting the fear levels in quarantined individuals with fear of COVID-19 and their access to health services. The sample of the descriptive and cross-sectional study consisted of 221 participants who applied to Almus State Hospital on January 1, 2021 - February 28, 2021, were diagnosed with COVID-19 or were quarantined due to being in contact, had no communication barrier due to language barriers or mental problems, and agreed to participate in the research. created. 114 of these participants stated that they were afraid because of COVID-19. The research was completed with 114 people under quarantine and fear of COVID-19. Data were collected with the Personal Information Form and the COVID-19 Fear Scale. Necessary legal permissions and ethics committee approval were obtained to conduct the study. Descriptive statistics, t-test for independent groups, one-way analysis of variance, Chi-square test and linear regression analysis were used in the analysis of the data. 50.2% of the participants (221 people) are male, 40.3% are between 35-54 years old, 75.6% are married, 38.0% are primary school graduates and 46.2% are residents of the district. it was determined. It was determined that 51.6% of the participants had quarantine fear. It was determined that the total mean score of the participants (114 people) who were given a quarantine decision and stated that they were afraid from the COVID-19 Fear Scale was 23.53±3.81, that women scored higher on the scale than men, and this was statistically significant (p< 0.05).