Astım ve astım atağında çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimlerininbilgi düzeyi
Evaluation of knowledge among pediatricians on childhood asthma and asthma attack
  1. Tez No: 759783
  2. Yazar: TARIK KIRKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Astım çocukluk çağının sık rastlanan akut ve kronik hastalıklarından birisidir. Hışıltı, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürük gibi çok çeşitli klinik bulguları mevcuttur. Genel pediatri uzmanlarınından çocukluk çağı astımı ve tedavisi konusunda yeterli bilgi düzeyi etkin kontrol için gereklidir. Bu çalışmada, pediatristlerin çocukluk çağı astımı, astım atağı ve tedavisi konusunda bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 157 çocuk hastalıkları ve sağlığı uzman veya asistan hekiminin katıldı. Astım ve astım atağı ile ilgili toplam 45 soruluk anket hekimlere uygulandı. Bulgular: Uzman hekimlerin asistan hekimlere biraz daha fazla doğru cevap vermelerine rağmen anlamlı bir fark saptanmadı (p:0,99). Cinsiyetin (p: 0,185) ve hekimlik süresinin (p:0,662) teste doğru cevap verme açısından anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görüldü. Sonuç : Astım kılavuzları ve pratik yaklaşımda bir kısım farklılıklar olsada çocuk hekimlerinin çoğu yaklaşımlarının kılavuzlara uygunluk gösterdiği saptanmıştır. Hekimlik süresi, cinsiyet ve uzman yada asistan olmanın anlamlı farklılık yaratmadığı görülmüştür. Ancak astımlı çocuklara daha etkin ve standartize tedavi verilebilmesi için mezuniyet sonrası eğitimin gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Asthma is one of the most common acute and chronic conditions in children. It has several characteristic features including wheezing, breathlessness, chest tightness, and coughing. It is essential educate general pediatricians about childhood asthma and its treatment to standardize care. The aim of this study was to evaluate knowledge and practice of pediatricians about childhood asthma and its treatment. Materials and Methods: In this study, a total of 157 pediatricians were enrolled. A questionnaire of 45 questions about asthma and asthma attack were applied to the pediatricians. Results: Although specialist physicians give more accurate responds to assistant physicians, there is no significant diffrence specialist and assistant physicians. Gender (p = 0.185 ) and job duration (p = 0.662 ) showed no significant difference in terms of responding to the test. Conclusion: Although there were some discrepancies between guidelines and clinical practice,most applications of pediatricians dealing with children with asthma were appropriate. Gender,job duration and discrimination of specialist and assitant physicians showed no significant difference in terms of responding to the test. It is believed that the requirements of postgraduate education to provide children more standardized treatment.