Sıçanlarda deneysel kolit modelinde gilaburu'nun (viburnum opulus L.) olası tedavi edici ve koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of possible therapeutic and protective effects of gilaburu (viburnum opulus L.) in experimental colitis model in rats
  1. Tez No: 518003
  2. Yazar: BEGÜMHAN ÖMEROĞLU YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA LAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Gilaburu (Viburnum opulus L., GB) ülkemizde etnobotanik kullanımı olan ve zengin polifenol içeriğine sahip bir meyvedir. Çalışmanın amacı, sıçanda asetik asit (AA) ile oluşturulan ülseratif kolit modelinde GB meyve ekstresinin etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kolit oluşturulduktan hemen sonra veya 1 hafta önce başlanacak şekilde sıçanlar GB (100 mg/kg/gün; oral) ile kolit sonrası 3 gün boyunca tedavi edildiler. Kontrol ve AA gruplarına serum fizyolojik (1 ml; oral), farklı gruba ise sülfasalazin (pozitif kontrol, 100 mg/kg/gün; oral) 3 gün boyunca uygulandı. 3. günde biyokimyasal değerlendirmeler için kolon örnekleri alındı. Veriler ANOVA ve Student'ın t testi ile değerlendirildi. Çalışma M.Ü. Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır (84.2017.mar).
Özet (Çeviri)
Aim: Gilaburu (Viburnum opulus L., GB) is a fruit with rich polyphenol content and used ethnobotanically in the Central-Anatolia Region of Turkey. This study aimed to investigate the effects of GB fruit extract in a rat model of acetic acid (AA)-induced ulcerative colitis. Material and Method: Starting immediately after or 1 week before the colitis induction, the rats were treated with GB (100 mg/kg/d; p.o.) for 3 days following the colitis induction. The control and AA groups received saline (1 ml; p.o.), whereas another group received sulfasalazine (positive control, 100 mg/kg/d; p.o.) for 3 days. Colonic samples were taken for the biochemical assessments on the 3rd day.