Yabancılara Türkçe öğretiminde Web 2.0 araçlarının kullanılmasına ilişkin öğretmen görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of teacher's opinions on the use of Web 2.0 tools in teaching Turkish to foreigners in terms of various variables
  1. Tez No: 759905
  2. Yazar: KADİRİYE SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ AKSU ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Web 2.0 araçlarının faydaları düşünüldüğünde öğretmen ve öğrencinin sınıf ortamından bağımsız olarak dünya çapında bilgilerini paylaşabilmesi eğitimin niteliğini olumlu etkilediğini göstermiştir. Yapılan araştırmada yabancılara Türkçe öğretiminde Web 2.0 araçlarının kullanılmasına ilişkin öğretmen görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim- öğretim yılında Konya'da görev yapıp yabancılara Türkçe öğretimi veren 200 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın ölçek kısmında hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Web 2.0 Kullanım Yetkinliği Ölçeği ”kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.00 paket program aracılığı ile analiz edilerek aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklemler için t- testi, tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Yabancılara Türkçe öğretimi yapan öğretmenlerin Web 2.0 araçlarından bazılarını hiç kullanmadığı görülmüştür. Yabancılara Türkçe öğretimi yapan öğretmenlerin Web 2.0 kullanım yetkinliği ölçeğinin tamamından aldıkları puanlar arasında cinsiyet, yaş, bilgisayar kullanım düzeyi, web 2.0 araçlarını kullanım yılı, web 2.0 araçlarını kullandığı yıla göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırmaya katılan erkek öğretmenlerin Web 2.0 araçlarını kullanım yetkinlikleri kadın öğretmenlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş gruplarına bakıldığında yaşın ilerlemesi ile Web 2.0 araçlarını kullanım yetkinliğinin azaldığı görülmüştür. Bilgisayar kullanım düzeyinin ileri olmasıyla Web 2.0 araçları kullanım yetkinliğinin arttığı belirlenmiştir. Yabancılara Türkçe öğretiminde öğretmenlerin, büyük bir kısmı Web 2.0 araçlarını tüketici olarak kullandığı görülmektedir. Bu amaçla öğretmenler için, Web 2.0 araçları kullanımı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmet içi eğitimler verilmelidir. Öğretmenlere özel olarak hazırlanan kitapçıklar ve dergiler bilgilendirilme için dağıtılabilir. Web 2.0 araçları konusunda kendilerini geliştirmelerine fırsat tanıyan ortamlar sağlanabilir. En az kullanılan Web 2.0 uygulamalarının eğitim öğretim sürecinde kullanılmasına yönelik araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Considering the benefits of Web 2.0 tools, it has been shown that the ability of teachers and students to share their knowledge worldwide, regardless of the classroom environment, has a positive effect on the quality of education. In this study, it was aimed to examine the opinions of teachers regarding the use of Web 2.0 tools in teaching Turkish to foreigners in terms of various variables. The sample of the research consists of 200 teachers who work in Konya and teach Turkish to foreigners in the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”and“Web 2.0 Usage Competency Scale”prepared in the scale part of the research were used. Quantitative research method was used in the research. The data were analyzed with SPSS 25.00 package program and arithmetic mean, standard deviation, t-test for independent samples, one-way ANOVA were used. According to the findings, it has been observed that the teachers who teach Turkish to foreigners do not use some of the Web 2.0 tools at all. A significant difference was found between the scores of the teachers teaching Turkish to foreigners from the entire Web 2.0 usage competence scale, according to gender, age, level of computer use, year of use of web 2.0 tools, and year of use of web 2.0 tools. It has been determined that male teachers participating in the research have higher competences in using Web 2.0 tools than female teachers. Looking at the age groups, it was seen that the ability to use Web 2.0 tools decreased with the advancement of age. It has been determined that the use of Web 2.0 tools increases with the advanced level of computer use. It is seen that most of the teachers use Web 2.0 tools as consumers in teaching Turkish to foreigners. For this purpose, in-service training should be given by the Ministry of National Education on the use of Web 2.0 tools for teachers. Booklets and magazines specially prepared for teachers can be distributed for information. Environments that allow them to develop themselves in Web 2.0 tools can be provided. Research can be conducted on the use of the least used Web 2.0 applications in the education process.