Yabancılara Türkçe öğretiminde zenginleştirilmiş kitap kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the use of enriched books in teaching Turkish to foreigners
  1. Tez No: 943290
  2. Yazar: RIDVAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ERCAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, yurtdışında faaliyet gösteren Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezinde görev yapan Türkçe ve Edebiyat öğretmenlerinin, Türkçe eğitim için kullandıkları dijital kitap uygulaması olan“Z Kitap”kullanımı hakkında görüşlerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma Nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasına uygun şekilde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Millî Eğitim Bakanlığınca Kırgızistan'a görevlendirilmiş ve Nitel örnekleme tekniklerinden kartopu örnekleme tekniği ile doğrudan doğruya yurt dışında Türkçeyi öğrenmeye çalışan yabancı öğrencilere Türkçe öğreten 16 öğretmen oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, öğretmenler ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler araştırmacı tarafından MAXQDA programına aktarılmış ve burada kodlara dönüştürülmüştür. Çalışma verilerinin analizinde tematik analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmada öncelikle literatür taranmış ve ilgili araştırmaların bulguları incelenmiştir. Z kitap konusunda gerçekleştirilmiş çalışmalar içerisinde 173 tez düzeyinde çalışmanın yayımlandığı görülmüş, bu eserlerin 110'unun son 5 yılda yapıldığı gözlenmiştir. Bu çalışmalar içerisinde web 2.0 araçlarının kullanılmasına yönelik öğretmen görüşleri, Yunus Emre Enstitüsü çocuk hikayeleri ve Yunus Emre Anadolu hikayelerinin yapıldığı çalışmalara rastlanmıştır. Ancak Yunus Emre Enstitüsüne ait zenginleştirilmiş ders kitapları hakkında öğretmen görüşlerine dair bir araştırmaya rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu çalışma iki yönlü bir çalışmadır. Birinci yönü öğretmenlerin Z kitabın kullanımına ilişkin olumlu bir düşüncede oldukları, diğer yönü ise olumsuz bir düşüncede olduklarına yöneliktir. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre; katılımcı 16 öğretmenden 12'si Z kitabı kullandıklarını ve faydalı bulduklarını belirtmişlerdir. Z kitap kullanmanın öğrenmeyi kolaylaştırdığı, zaman ve kaynakları etkin kullanma imkânı sağladığı, motivasyonu artırdığı ve kalıcı öğrenme sağladığı sonuçlarıyla birlikte, Z kitabın sürekli güncellenmesi ve içeriklerinin artırılması, mevcut içeriklerin revize edilmesi ve bölgelere özel yeni içerikler oluşturulması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the opinions of Turkish and Literature teachers working in the Turkish Language Teaching Center abroad about the useage of“Z Book”, the digital book application they use for Turkish education. The study was designed in accordance with the case study, a qualitative research pattern.. The study was consisted of 16 teachers who were assigned to Kyrgyzstan by the Ministry of National Education and teach foreigners abroad Turkish, using the snowball exercise technique, one of the qualitative manual skills techniques . In the study, a semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool, and the data obtained from the interviews with the teachers were transferred to the MAXQDA program by the researcher and converted into codes here. Thematic analysis technique was used in the analysis of the study data. Firstly the literature was reviewed and the findings of the revelant studies were examined in this study. Among the studies conducted on the Z Book, it was observed that 173 thesis-level studies were published, and 110 of these works were done in the last 5 years. In these studies, teacher opinions on the use of web 2.0 tools, Yunus Emre Institute children's stories and Yunus Emre Anatolian stories were found. However, no research has been found on teachers' opinions about the enriched textbooks of Yunus Emre Institute. Therefore, this study is a two-way study. The first aspect is that teachers have a positive opinion about the use of the Z book, and the other aspect is that they have a negative opinion. According to the data obtained as a result of the study; 12 of the 16 teachers stated that they used Book Z and found it useful. With the results that using Z books facilitates learning, provides the opportunity to use time and resources effectively, increases motivation and provides permanent learning, it has been concluded that the Z book should be constantly updated and its contents should be increased, the existing contents should be revised and new contents specific to the regions should be created.