Çocuklarda obezite ve metabolik sendromun kardiyovasküler sistem üzerine etkileri
Effects on the cardiovascular system of obesity and metabolic syndrome in children
  1. Tez No: 759917
  2. Yazar: NAZLICAN ÇİVİLİBAL TANG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖZTARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Obezite, çocuklarda ve yetişkinlerde kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı obezite ve metabolik sendromlu (MS) çocuklarda sol ventrikül (SV) yapı ve fonksiyonları ile karotis intima-media kalınlıklarını (kİMT) değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya 6-18 yaşları arasında obezite tanısı konan 60 hasta (29 MS ve 31 MS olmayan) ve benzer yaş ve cinsiyetteki 30 sağlıklı çocuk dahil edildi. Vücut kitle indeksi (VKİ) 95p ve üzerinde olan olgular obez olarak kabul edildi. Non-MS obez grup semptomsuz ve herhangi bir hastalıkla komplike olmamış olgular idi. Metabolik sendrom tanısı, Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun (IDF) çocuk ve ergenler için belirlediği kriterler kullanılarak konuldu. Sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) ve SV fonksiyonları, geleneksel M-mod ve pulse wave Doppler ekokardiyografi ve doku Doppler görüntüleme ile değerlendirildi. Karotis İMK ölçümleri 11L4 ultrason probu kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a major risk factor for cardiovascular diseases in children and adults. The purpose of this study was to evaluate left ventricular (LV) structure and functions and carotid intima-media thickness (cIMT) in children with obesity and metabolic syndrome. Materials and methods: This study included 60 patients diagnosed with obesity (29 MS and 31 non-MS) aged 6-18 years and 30 age- and sex-matched healthy children. Patients with body mass index (BMI) of 95p and above were considered as obese. Non-MS obese group were asymptomatic and not complicated by any disease. The diagnosis of metabolic syndrome was made using the criteria defined by International Diabetes Federation (IDF) for children and adolescents. Left ventricular mass index (LVMI) and LV functions were evaluated by conventional M-mode and pulse-wave Doppler echocardiography and tissue Doppler imaging. The measurements of cIMT were performed by using a 11L4 ultrasound transducer.