Kara asker sineği (Hermetia illucens, Linnaeus, 1758) larvalarının farklı besin ortamlarında yetiştirilmesi ve elde edilen hayvansal protein kaynağının balık beslemede uygunluğunun değerlendirilmesi
The evalution of raising black soldier fly (Hermetia illucens, Linnaeus, 1758) larvae on the different feeding substrate and suitability of this animal protein source in fish nutrition
  1. Tez No: 759943
  2. Yazar: AYFER BUSE KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde balık yetiştiriciliğinde yakın gelecekte öngörülen sürdürülebilir ve ekonomik hayvansal yem hammaddesi problemine alternatif bir çözüm olabilmesi amacıyla kara asker sineği larvası dört farklı besi ortamında yetiştirilerek balık yemlerinde kullanım durumu değerlendirilmiştir. Kara asker sineği larvalarının besi ortamı için stabil meyve sebze atığı ve buğday kepeği (Grup 1), buğday unu (Grup 2), mısır unu (Grup 3), arpa unu (Grup 4) karışımlarından oluşan farklı besi ortamları hazırlanmış ve ön büyütme dönemini tamamlayan larvalar bu ortamlarda yetiştirilmiştir. En uygun besi ortamının tespit edilebilmesi için büyüme ve hasat verileri gözlemlenmiş, gruplardan elde edilen larva unları besinsel kompozisyon yönünden test edilip balık yemlerinde kullanılabilirliği bakımından karşılaştırılmıştır. Grup 2'den elde edilen larva unu %36,3 ile en düşük protein oranına sahip grup iken, Grup 1 en düşük total ve birim larval ağırlığa sahip olmasına rağmen %43,5 ile en yüksek protein oranına sahip larva ununun elde edildiği grup olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it's evaluated that in order to be a solution for sustainable and economic animal based raw material issue which is predicted to exist in the coming future, black soldier fly larvae was raised on four different feeding susbtrates.The mixtures include stabile fruit vegetable mixtures with wheat bran (Group 1), wheat flour (Group 2), corn flour (Group 3), barley flour (Group 4) were prepared and the larvae groups which completed their nursery period were raised on these substrates. To determine the best feeding susbstrate, the harvest and growth data were observed and the larvae meals which obtained from the groups were tested and compared in terms of their nutritional profile and utility in fish feeds. It's reached that while Group 2 has the lowest protein content as 36,3% in larvae meal, Group 1 has the higher protein content as 43,5% in larvae meal from the raised on it even it has the lowest total and per larval weight.