Multidimensional trellis-coded phase modlation using a multilevel concatenation approach
Çok katlı ekleme metodu kullanarak çok boyutlu trellis-kodlamalı faz modülasyonu
- Tez No: 76011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK D. YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
oz ÇOK BOYUTLU TRELLİS-KODLAMALI MODÜLASYON Kocatepe, Unsal Yüksek Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Melek D. Yücel Haziran 1998, 148 sayfa Bu çalışma, çok boyutlu M-li faz değişim anahtarlamalı trellis-kodlamalı modülasyon kodlan oluşturmak için önerilen bir yöntemi açıklamaktadır. Bu yöntem, trellis kodların dış kısımda kullanıldığı ve blok M-li faz değişim anahtarlamalı modülasyon kodlarının işaret uzayım oluşturduğu çok katlı ekleme metoduna dayanmaktadır. Ayrıca bu şekilde oluşturulan kodlar için önerilmiş olan çok aşamalı kod çözme metodu da incelenmiştir. Bu kod oluşturma ve çözme yöntemleri bir örnek üzerinde açıklanmış ve beyaz gürültü eklenen iletişim kanalları için literatürde yer alan çok boyutlu trellis-kodlamalı modülasyon kodlarının simülasyonlarında kullanılmıştır. Yapılan simülasyon sonuçlarına göre bu kodlar iyi performans göstermekte ve kodlanmamış referans sistemlere göre oldukça iyi kazançlar sağlamakta, ayrıca kod çözme karmaşıklığı açısından literatürde yer alan kodlar karşısında daha avantajlı da olabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Ekleme, trellis-kodlamalı modülasyon, çok aşamalı kod çözme iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MULTIDIMENSIONAL TRELLIS-CODED MODULATION Kocatepe, Unsal M.Sc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Melek D. Yücel June 1998, 148 pages This work explains a technique for constructing multidimensional M-ary phase shift keying ( MPSK ) trellis-coded modulation ( TCM ) codes. The construction is based on a multilevel concatenation approach, in which binary convolutional codes with good free branch distances are used as the outer codes and block MPSK modulation codes are used as the inner codes or signal spaces. The multistage decoding scheme proposed for these codes is also examined. The construction and decoding techniques are explained by an example and then used in simulations of multidimensional trellis-coded modulation codes for the additive white Gaussian noise channels available in literature. The simulation results show that these codes perform very well and achieve significant coding gains over uncoded reference modulation systems and can also have a decoding complexity advantage over the codes listed in literature. Keywords : Concatenation, trellis-coded modulation, multistage decoding m