Effects of service quality on clothing e-commerce customer satisfaction and e-brand loyalty
Hizmet kalitesinin giyim e ticaret müşteri memnuniyeti ve e marka sadakatine etkileri
  1. Tez No: 760116
  2. Yazar: FATI DJIBRILL HANOUNOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED TALHA NARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojilerin genişlemesi ve internet kullanımının artmasıyla birlikte, çevrimiçi pazar fark edilir bir hızla açılıyor. Çevrimiçi Alışveriş artık her yaştan insan için iyi bilinen bir terimdir. İşletmeler, yeni müşteriler çekmenin önemli maliyetlerinden kaçınmak için sürekli olarak sadık müşteriler kazanmalarına yardımcı olabilecek yeni stratejiler bulmaya çalışıyor. Çevrimiçi şirketler arasındaki rekabet, yeni müşteriler kazanarak satışları artırmak, alışveriş sepetini doldurmak ve müşterilerin tekrar satın almasını sağlamaktır. Bunu yapmak için şirketlerin hedef müşteri ve müşteri talebi kümesi hakkında bir fikre sahip olmaları gerekir. Bu çalışma, e-marka deneyiminin e-memnuniyet ve e-sadakat üzerindeki etkisini araştırarak çevrimiçi bağlamda marka deneyimi olgusunun daha derin bir anlayışını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez, müşteri memnuniyetinin marka sadakati için bir gösterge olarak kullanıldığı durumlarda hizmet kalitesinin marka sadakati üzerinde önemli bir etkisinin olup olmadığını analiz etmektedir. Ayrıca bu tez, hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini ve hizmet kalitesinin marka sadakati üzerinde önemli bir etkisinin olup olmadığını ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda bir tüketicinin bir markaya sadık kalmasına neden olan farklı faktörler arasındaki ilişkiyi daha fazla araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the expansion of technologies and increasing use of internet, the web market is blooming at a clear rate. Online Shopping is now a well known term for the people of all ages. Businesses are constantly trying to seek out new strategies which will help them gain loyal customers, so as to avoid the considerable cost of attracting new customers. The competition among online companies is to extend sale by getting new customers, make their handcart full, and make customers repurchase. to try to this companies got to have a thought on cluster of their target customer and customers' demand. this study seeks to supply a deeper understanding of the brand experience phenomenon in online context by investigating the impact of e-brand experience on e-satisfaction and e- loyalty. This thesis analyzes if service quality has any significant impact on brand loyalty, where customer satisfaction is employed as an indicator for brand loyalty. Additionally, this thesis aims to uncover the influence of service quality on customer satisfaction, and to show the possibility of any significant influence of the quality of service on loyalty to a brand. Finally, it aimed to delve deeper into the association between the various elements that lead to the loyalty of a consumer to a brand.