Selektif serotonin reseptör inhibitörü kullanan çocuk hastaların retina, koroid mikrovasküler yapılarının ve ön segment bulgularının değerlendirilmesi
- Tez No: 760172
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE VURAL ÖZEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Selektif seratonin reseptör inhibitörü (SSRI) kullanan çocuk hastalarda retina, koroid mikrovasküler yapılarının Optik Koherens Tomografi (OCT) ve Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OCTA) ile ve ön segment bulgularının Pentacam cihazı ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya selektif seratonin reseptör inhibitörü kullanan 30 çocuk hasta ve Göz Hastalıkları Polikliniğine kontrol amacı ile başvuran yaş ve cinsiyet yönünden uyumlu 30 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Hastaların sağ ve sol göz verileri istatiksel analizde kullanıldı. Tüm hastalara tam oftalmolojik muayenenin (en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, biyomikroskopi, fundus muayenesi) yanı sıra ve OCT ile retina sinir lifi tabakası (RSLT), ganglion hücre tabakası (GHT) ve makular koroid kalınlık (MKK), retinal kalınlık, optik sinir başı analizi, OCTA ile makuler ve peripapiller vasküler dansite ölçümleri yapıldı. Gruplar arasında yapılan bu ölçümler karşılaştırıldı. İlaç kullanım süresi ile diğer parametreler arasında korelasyon analizi uygulandı. Her iki gruptaki bireylerin muayene bulguları, tonus ve pentacam ile ölçülen ön segment parametreleri, RSLT değerleri, ortalama makuler ganglion hücre kompleksi kalınlığı arasında anlamlı fark yoktu. (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate retinal and choroidal microvascular structures with Optical coherence tomography (OCT) and Optical coherence tomography angiography (OCTA) and anterior segment findings with Pentacam rotating Scheimpflug camera in pediatric patients using selective serotonin receptor inhibitors. Thirty pediatric patients using selective serotonin receptor inhibitors and 30 healthy volunteers who were age and sex matched who applied to the Ophthalmology Outpatient Clinic were included in the study. The right and left eye data of the patients were used in statistical analysis. Complete ophthalmologic examination (best corrected visual acuity, biomicroscopy, fundus examination) was performed in all patients. Retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell layer (GHT) and macular choroidal thickness (CCT), retinal thickness, optic nerve head analysis, macular and peripapillary vascular density were measured. All measurements were compared between two groups. Correlation analysis was performed between the duration of drug use and other parameters. There was no significant difference between the examination findings, intraocular pressure and anterior segment parameters, RNFL thickness, average macular ganglion cell complex thickness of the individuals in both groups (p> 0.05).