Genç işsizlikte istihdamı etkileyen faktörler: Kilis ili örneği
Factors affecting employment in youth unemployment: Example from Kilis province
  1. Tez No: 760176
  2. Yazar: ÖMER İSHAK ÇOBANBEYLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde işsizlik ülke ekonomileri için bir sorun olduğu gibi genç işsizlik de bu sorunu derinleştiren ve hızla önlem alınması gereken konuların başında gelmektedir. Özellikle 2011 yılında Suriye İç Savaşından kaçıp ülkemize yerleşen geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin varlığı iş gücü piyasasındaki problemi giderek komplike hale getirmektedir. Çalışmamızda diğer çalışmalardan farklı olarak, işgücü piyasasında aktif olarak yer alan Suriyelilerin Kilis ilinde genç işsizliği belirleyen faktörler üzerindeki etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Kilis ilinde 15-24 yaş arasındaki genç bireylere yönelik online ortamda 275 kişinin katılımıyla anket düzenlenmiş ve anket sonuçları Stata 13.2 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde çok değişkenli Probit Analiz Yöntemi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; 15-24 yaş aralığındaki genç bireylerin mecbur kalmaları halinde vasıfsız işlerde çalışmaya razı olduğu, genç bireyin eğitim düzeyi arttıkça aldığı eğitimden memnuniyet oranının giderek düştüğü, genç bireyin annesinin eğitim düzeyi yükseldikçe işgücü piyasasına daha ileri yaşlarda giriş yaptığı, ailenin gelir düzeyi arttıkça genç bireyin işgücü piyasasında iş bulmasının kolaylaştığı, Kilis'te gençlerin işsiz kalmalarında Suriye'den gelen dış göçün etkili olduğu ve işverenlerin mevcut işsizler yerine Suriye'den gelen kişileri düşük ücretlere çalıştığı için tercih ettikleri gibi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, unemployment is a problem for the country's economies, and youth unemployment is one of the issues that deepen this problem and that needs to be adressed quickly. Moreover, the existence of Syrians under temporary protection who fled the Syrian Civil War and settled in our country in 2011 gradually complicates the problem in the labor market. In our study, unlike other studies, the effect of Syrians who are actively involved in the labor market on the factors determining youth unemployment in Kilis has been tried to be revealed. In Kilis, a survey was conducted with the participation of 275 people online for young individuals between the ages of 15-24 and the survey results were analyzed using the Stata 13.2 program. Multivariate Probit Analysis method and Regression Analysis were used to evaluate the data. The research findings are: young individuals between the ages of 15-24 are willing to work in unqualified jobs if they have to; as the education level of the young individual increases, the satisfaction rate from the education he/she receives decreases gradually; young individuals enter the labor market at a later age as their mother's education level rises; as the income level of the family increases, it becomes easier for the young individual to find a job in the labor market; the external migration from Syria is effective in the unemployment of young people in Kilis; the employers prefer the people coming from Syria instead of the current unemployed because they work for low wages.