ABD'de etnik kültürel ırkçılık: George Floyd ölümünün ABD'nin uluslararası imajına etkisi
Ethnic cultural racism in USA: The impact of George Floyd's death on internation image of the USA
  1. Tez No: 760187
  2. Yazar: YASİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Irkçılık, baskın ırk grubunun insanları“ırklar”adı verilen sosyal gruplara ayırarak sınıflandırdığı, toplumsal kaynakları ve fırsatları değersizleştirmek, güçsüzleştirmek ve farklı bir şekilde aşağılık olarak tanımlanan gruplara tahsis etmek için kullandığı örgütlü bir sosyal sistemdir. Irkçılık, yüzyıllardır modern sömürge dünya sisteminin kurumları tarafından siyasi, kültürel ve ekonomik olarak üretilmiş küresel bir üstünlük ve aşağılık hiyerarşisi olarak var olmuştur. Çalışmada ırkçılık konusu Amerika Birleşik Devletleri evreninde ve George Floyd cinayeti ekseninde ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Afro-Amerikan George Floyd'un ABD'li beyaz bir polis tarafından sahte 20 dolar ile alışveriş yaptığı suçlaması ile göz altına alınması sırasında nefessiz bırakılarak öldürülmesi olayının ABD'ye yansıyan ırkçılık yüzünü ortaya çıkarmak ve ABD'de yaklaşık dört asırdır süregelen sistemik ırkçılığı tahlil etmektir. Irk ayrımcılığı, ABD'de ciddi bir insan hakları sorunudur. Özellikle Donald Trump'ın başkan olmasından sonra halkın ırkçı görüşleri ifade etmesi daha yaygın hale gelmiştir. Buna göre Trump'ın ırk ilişkilerini daha da kötüleştirdiği görülmektedir. Irksal, ekonomik ve eğitimsel eşitsizlikler ABD kurumlarında derinden yerleşmiş durumdadır. Amerika'nın beyan edilen özgürlük, demokrasi ve eşitlik değerleriyle uyuşmayan bu imajı George Floyd'un öldürülmesi ve ardından barışçıl protestolara yönelik baskılar ve kötü yönetilen bir pandemi süreci küresel itibara büyük ölçüde zarar vermiştir. Bu süreçte işçi sınıfının en geniş tabanını oluşturan siyahların işten çıkarılmaları ve uğradıkları eşitsiz ve adaletsiz muameleler ve ardından yaşanan George Floyd cinayeti gerek ABD'de gerek tüm dünyada bir hak arama mücadelesine dönüşerek protestolara sahne olmuştur. ABD'de yaklaşık dört asırdır varlığını sürdüren ırkçılık kâbusu, ırkçı uygulamaların güncel yansımalarından birisi olarak büyük ses getiren Floyd cinayeti bu çalışmada açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Racism is an organized social system in which the dominant racial group classifies people by dividing them into social groups called“races”and uses social resources and opportunities to devalue, disempower and allocate them to groups that are otherwise defined as inferior. Racism has existed for centuries as a global hierarchy of superiority and inferiority produced politically, culturally and economically by the institutions of the modern colonial world system. In the study, the issue of racism was discussed in the universe of the United States and in the context of the murder of George Floyd. The aim of the study is to reveal the racist face of the case of the death of African-American George Floyd by holding him breathless during his detention on the charge of shopping with fake 20 dollars by a US white police officer, and to reveal the racist side of the case that has been going on in the USA for about four centuries to analyze racism. Racial discrimination is a serious human rights issue in the United States. Especially after Donald Trump became president, it has become more common for the public to express racist views. Accordingly, it is seen that Trump has worsened race relations. Racial, economic, and educational inequalities are deeply entrenched in US institutions. This image of America, which is incompatible with the declared values of freedom, democracy and equality, has greatly damaged the global reputation of the murder of George Floyd and the subsequent repression of peaceful protests and a poorly managed pandemic. In this process, the dismissal of blacks, who constitute the largest base of the working class, and the unequal and unjust treatment they suffered, and the subsequent murder of George Floyd, turned into a struggle for rights both in the USA and all over the world, and witnessed protests. The nightmare of racism, which has existed for about four centuries in the USA, and the murder of Floyd, which has made a great impression as one of the current reflections of racist practices, has been tried to be clarified in this study.