Gençlerde bireyselcilik ile psikolojik ayrıcalık arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Evaluation of the relationship between individualism and psychological entitlement in youth from the standpoint of different variables
- Tez No: 760224
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, gençlerde bireyselcilik ve psikolojik ayrıcalık arasındaki ilişkiyi incelemektir. 2020-2021 bahar döneminde Türkiye'deki 321 üniversite öğrencisine araştırmada kullanılan ölçme araçları uygulanmıştır. Bu öğrencilerin % 51,2 si kadın, % 48,8'i erkektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Gençlerde Bireyselcilik Ölçeği ve Psikolojik Ayrıcalık Ölçeği kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu, öğrencilerin aile tutumları, cinsiyetleri, yaşları, sosyoekonomik düzeyleri, sınıf düzeyleri ve akademik durumları hakkındaki bilgileri içermektedir. Bireyselcilik düzeylerini belirlemek amacıyla Akın ve Karaman (2019) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Gençlerde Bireyselcilik Ölçeği; psikolojik ayrıcalık durumunu tespit etmek amacıyla Kaya, Akın ve Yüksel (2011) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış Psikolojik Ayrıcalık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak; ANOVA ve t testi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, katılımcıların Psikolojik Ayrıcalık Ölçeği'nden aldıkları puanlar ile Gençlerde Bireyselcilik Ölçeği'nden aldıkları puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca; erkek üniversite öğrencileri, kadın öğrencilere göre daha yüksek Psikolojik Ayrıcalık ve Gençlerde Bireyselcilik puanlarına sahiptir. Fiziki görünümünden hoşnut olmayan gençler, hoşnut olanlara göre daha yüksek Bireyselcilik puanlarına sahiptir. Ailesinin gelir durumu yetersiz olan öğrenciler, daha fazla geliri olanlara göre daha yüksek Psikolojik Ayrıcalık ve daha yüksek Bireyselcilik puanlarına sahiptir. Anne-baba tutumu otoriter olan gençler, demokratik olanlara göre daha yüksek Psikolojik Ayrıcalık ve Gençlerde Bireyselcilik puanlarına sahiptir. Psikolojik Ayrıcalık Ölçeği ve Gençlerde Bireyselcilik Ölçeği puanları, gençlerin akademik başarı düzeyine göre anlamlı derecede farklılık göstermemektedir. Elde edilen bulgular ışığında araştırmadan elde edilen sonuçlar tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the relationship between individualism and psychological entitlement in young people. Measuring instruments used in this research were applied to 321 university students in Turkey in 2020-2021 spring semester. 51.2% of the subjects are women and 48.8% are men. Personal Information Form, Youth Individualization Scale and Psychological Entitlement Scale were used as data collection tools in the study. The personal information form contains information about students' family attitudes, gender, age, socioeconomic level, class level and academic status. The individualism scale for young people whose validity and reliability study was conducted by Akın and Karaman (2019) was used to determine their level of individualism. Psychological entitlement scale, validity and reliability study of which was conducted by Kaya, Akın and Yüksel (2011), was used to determine the psychological entitlement status of the subjects. Using the SPSS 20 package program; the findings were analyzed by ANOVA and t test methods. The findings obtained from the study showed that there was a statistically significant relationship between the scores of the participants from the Psychological Entitlement Scale and the scores they got from the Youth Individualization Scale. In the light of the findings obtained, the results of the study were discussed and suggestions were made for future research.