Academic support network reflects doctoral experience and productivity
Akademik destek ağı doktora deneyimini ve verimliliği yansıtmaktadır
  1. Tez No: 760225
  2. Yazar: ÖZGÜR CAN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akademik performansı üretkenlikle ölçmeye yönelik mevcut çalışmalar, doktora öğrencilerinin psikolojik refahlarına dair ciddi endişeler uyandırmaktadır. Bu çalışmalar genellikle araştırmacıların çevresinin etkisini ihmal etmektedir. Tez alt bölümlerinden biri olan Teşekkür, öğrencilerin kendilerini destekleyen kişilere teşekkür etmelerine olanak sağlayarak bu çevreye ışık tutmaktadır. Bu çalışmada, öğrencileri doktora sürecinde destekleyen beş farklı topluluğu ortaya çıkaran bir“akademik destek ağı”oluşturmak için 26.236 tezin Teşekkür bölümü analiz edilmiştir: Akademik, Yönetim, Aile, Arkadaşlar \& Meslektaşlar ve Manevi. Kadın öğrencilerin aileleri dışında bu toplulukların her birinden daha az kişiye teşekkür ettikleri ve yayın sayılarına bakıldığında verimliliklerinin erkeklere göre biraz daha düşük olduğu görülmektedir. Bu kritik öneme sahiptir çünkü doktora sürecini incelemenin, kadınların akademik kariyerlerinin başlarında karşılaştıkları olumsuz koşulları daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca, teşekkür edilen kişi sayıları disiplinler arasında değişmekte ve bu disiplinlerin ``bireysel bilim'' ya da ``takım bilimi'' olarak kategorize edilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte akademik topluluklarından daha fazla kişiye atıfta bulunan erkek öğrenciler daha yüksek verimlilik seviyeleri ile ilişkilendirilebilmektedir. Üniversite sıralamalarının ise üretkenlik ve akademik destek ağlarının boyutu ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Ancak, ne üniversite sıralamaları ne de öğrencilerin üretkenlik düzeyleri, öğrencilerin teşekkürlerinde ifade ettikleri duyguların pozitifliği ile ilişkilendirilememektedir. Sonuçlarımız, akademik destek ağlarının nasıl farklılık gösterdiklerini ve üretkenliği nasıl etkilediklerini açıklayarak çevresel faktörlerin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Current practices of quantifying academic performance by productivity raise serious concerns about the psychological well-being of graduate students. These efforts often neglect the influence of researchers' environment. Acknowledgments subsections in dissertations shed light on this environment by providing an opportunity for students to thank the people who supported them. We analyzed 26,236 acknowledgments to create an“academic support network”that reveals five distinct communities supporting students along the way: Academic, Administration, Family, Friends \& Colleagues, and Spiritual. We show that female students mention fewer people from each of these communities, with the exception of their families, and that their productivity is slightly lower than that of males when considering the number of publications alone. This is critically important because it means that studying the doctoral process may help us better understand the adverse conditions women face early in their academic careers. Our results also suggest that the total number of people mentioned in the acknowledgements allows disciplines to be categorized as either individual science or team science as their magnitudes change. We show that male students who mention more people from their academic community are associated with higher levels of productivity. University rankings are also found to be positively correlated with productivity and the size of academic support networks. However, neither university rankings nor students' productivity levels correlate with the sentiments students express in their acknowledgements. Our results point to the importance of academic support networks by explaining how they differ and how they influence productivity.