Sesamol temelli sülfonat esterlerin sentezi ve bazı karbonik anhidraz izoenzimleri üzerine etkileri
Synthesis of sesamol-based sulfonate esters and effects on some carbonic anhydrase isoenzymes
- Tez No: 760245
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez kapsamında biyolojik ve sentetik açıdan önemli olan sesomolün sülfonat ester türevlerinin sentezi hedeflenmiştir. Bu amaçla sesamol sülfonil klorürler ile reaksiyona tabi tutularak sesamol türevi sülfonat esterler 81-84'ün sentezi başarılılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Sesamol türevi 81-84 moleküllerinin karbonik anhidraz izozimlerinden CAI ve CAII enzimleri üzerine inhibisyon çalışmaları sonucu, 81-84'ün bu enzimler üzerine nM seviyede etkili oldukları bulunmuştur. Bu tez kapsamında elde edilen moleküller kristallendirme yöntemi ile saflaştırılmaları gerçekleştirilmiş ve yapıları NMR ve IR spektrumları ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to synthesize sulfonate ester derivatives of sesomol, which is important biologically and synthetically. For this purpose, the synthesis of sesamol derivative sulfonate esters 81-84 were successfully carried out by reacting sesamol with sulfonyl chlorides. As a result of inhibition studies performed on the carbonic anhydrase isozyme CAI and CAII enzymes of sesamol derivative 81-84 molecules, it was found that 81-84 was effective on these enzymes at the level of nM. The molecules obtained within the scope of this thesis were purified by crystallization method and their structures were determined by NMR and IR spectra.