TRT Türk Halk Müziği repertuvarında yer almayan Neşet Ertaş türkülerinin makam ve usûl yönünden incelenmesi
Examination of Neşet Ertaş folk songs that are not included in the TRT Turkish Folk Music repertoire from the point of view of authority and procedure
- Tez No: 760316
- Danışmanlar: DOÇ. HAMİT ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Türk Halk Müziği (THM) repertuvarında yer almayan Neşet Ertaş'a ait 12 türkü makam ve usûl yönünden incelenmiştir. Orta Anadolu bölgesi müzik kültüründe Kırşehir önemli bir yere sahiptir. Yetiştirmiş olduğu halk ozanları yönünden Orta Anadolu'da önde gelen illerdendir. Son Abdal olarak bilinen Neşet Ertaş da Kırşehir yöresi halk ozanlarından biridir. Bu bağlamda çalışmada Neşet Ertaş türküleri incelenmiş, türkülerin Türk Sanat Müziği (TSM) kuramına göre makam ve usûl açısından belirleyici özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın amacı ve önemi, sayıltılar ve sınırlılıklar belirtilmiş, ikinci bölümde ise araştırmayla ilgili tez, makale ve bildirilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk müzik kültürü, Kırşehir tarihi, Kırşehir yöresi Türk halk müziği, Kırşehir yöresi Türk halk müziğinde kullanılan çalgılar ve önemli temsilcileri hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgi verildikten sonra, beşinci bölümde, iki alt probleme ilişkin TRT THM repertuvarında yer almayan Neşet Ertaş türkülerinin makam özellikleri ve usûl yapısı incelenerek yorumlanmıştır. Altıncı bölümde ise elde edilen bulguların sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the maqam and method analysis of the folk songs of Neşet Ertaş, which are not included in the TRT repertoire. Kırşehir has an important place in the Central Anatolian region as a musical culture. It is one of the leading provinces in Central Anatolia in terms of the folk poets it has trained. Neşet Ertaş, known as last Abdal, is one of the folk poets raised by Kırşehir. In this context, Neşet Ertaş folk songs were examined and the determining features of these folk songs in terms of mode and method according to Traditional Turkish Art Music theory were tried to be revealed. In the study, information is given about the history of Kırşehir, Turkish folk music of the Kırşehir region and its important representatives. In the study, Neşet Ertaş folk songs, which are not included in the TRT repertoire, were examined and interpreted in which mode they were sung and the results of the findings were included. In addition, this analysis study was carried out with 12 folk songs of Neşet Ertaş, which are not included in the TRT repertoire. Scanning model was used in the study, archival research was conducted.