COVID-19 döneminde sosyal medya kullanımı üzerine sosyolojik bir çalışma: Kırıkkale Üniversitesi örneği
A sociological study on social media use in the period of COVID-19: The case of Kırıkkale University
- Tez No: 760325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüze kadar hiç yaşanmamış, etkileri ve tedavileri bilinmeyen koronavirüs salgın sürecini inceleyerek gençlerin sosyal medya kullanım sıklıklarını, hangi amaçla kullandıklarını ve koronavirüs sürecinin öncesini ve sonrasını değerlendirerek sosyal medya kullanımındaki değişiklerini incelemektir. Sosyal medyayı çoğunlukta gençlerin kullanması üzerine araştırma Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinin sosyal bölümleri ve Mühendislik Fakültesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma da nicel çalışma yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket kapsamında katılımcılara 21 soru yöneltilerek daha çok Yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) öncesi ve sonra ki dönemde sosyal medya kullanımında karşılaştırılmalara yer verilmiştir. Çalışma da Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinin sosyal bölümlerinde 4 soru üzerinden 15 kişi ile nitel çalışma da gerçekleştirilmiştir. COVID-19 sürecinin halen devam etmesi ve tüm dünya da ilk defa görülmesi sebebiyle araştırmada yer verilen sürece ilişkin bilgiler, literatüre katkı açısından önemlidir. Bunun yanı sıra toplumda çok sık kullanılan sosyal medya ve COVID-19 süreci arasındaki ilişkinin ele alınması literatürde ilkler arasında yerini almaktadır. Araştırma sonucunda gençlerin koronavirüs sürecinde sosyal medya kullanım amacında bir değişiklik olmadığı fakat artış gerçekleştiği ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It explores the frequency of practice of thin youth in social systems that have never been experienced, applicable and unapplied for this intended use, what techniques are intended, and the details of their social use before and after security. The faculties of young people who use social media widely are within the scope of the research. The technique was used as a quantitative method in the research. After the survey application, comparisons were made in the use of social media before and before new koronavirüs diseases (COVID-19). In the study, a study was carried out with 15 people on 4 social questions of Kırıkkale University Faculty of Arts and Sciences. To be informed about the continuation of COVID-19 and for the first time all over the world to know for sure. In addition, the next most frequently used information and information about COVID-19 are among the first. It is not used to use things in a use area for the use of young people for research purposes.