Iğdır ili tarım üreticilerinin sürdürülebilir tarıma olan yaklaşımları
Approach of Iğdir province agricultural producers to sustainable agriculture
  1. Tez No: 760402
  2. Yazar: SELİN TUĞBA VAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, Iğdır İl'indeki üreticilerin sürdürülebilir tarıma olan yaklaşımları incelenmiştir. Görüşülen üretici sayısı oransal örnek hacmi formulüne göre belirlenmiştir. Bölgede üretim yapan 369 üreticiile görüşülmüş, sonuçlar istatistiki ve ekonometrik modeller kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, üreticiuygulamalarının sürdürülebilirliği orta (%36,3) düzeydedir. Multinominal Lojistik Regresyon yöntemine göre, eğitim, yıllık gelir, çevre tutumları ve ikinciüçüncü ürün yetiştirme durumu sürdürülebilirliği etkilemektedir. Sürdürülebilirlik ortalaması ile kurulan hipotezleri test etmek için Tek Yönlü Varyans Analizleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre sürdürülebilirlik ile eğitim, yaş, çiftçilik deneyimleri, üreticigelirleri, gelir memnuniyeti, ikinci- üçüncü ürün yetiştirme, hayvancılık yapma durumu, tarım ilacı kullanma sıklığı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark vardır, yani sürdürülebilirliği pozitif yönde etkilemektedir. Görüşülen üreticilerin tarımsal üretimdeki en önemli amaçları en yüksek karı elde etmek olmuştur. Yeni Çevresel Paradigma Ölçeğine göre, üreticilerin çevreyi önemsedikleri (%3,21) söylenebilir. Yeni Çevresel Paradigma Ölçeğinde insan merkezli yaklaşımlar yüksek ortalama alırken (%4,26) çevre merkezli yaklaşımlar düşük ortalamalar (%2,16) almıştır. Görüşülen üreticilerin organik tarım, gıda güvenliği, iyi tarım uygulamaları ve entegre mücadele sistemleri hakkındaki bilgi düzeyleri düşüktür. Üreticilerin bu konularda bilgilendirilmeye ve bölgede eğitim çalışmalarının arttırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this research, the farmers' approaches to sustainable agriculture in Igdır Province were examined. Interviews were made with 369 farmers producing in the region, and the results were interpreted using statistical and econometric models. According to the findings of the research, the sustainability of farmer practices is medium (36,3%). According to the Multinominal Logistic Regression method, education, annual income, environmental attitudes and second-third crop growing status affect sustainability. One Way Analysis of Variance, was used to test the hypotheses established with the sustainability index. Accordingly, there is a statistically significant difference between sustainability and education, age, farming experiences, farmer income, income satisfaction, second-third crop cultivation, stockbreeding status, and frequency of pesticide use, that is, it affects sustainability positively. The most important aim of the interviewed farmers in agricultural production has been to achieve the highest profit. According to the New Environmental Paradigm Scale, it can be said that farmers care about the environment (3,2147%). Human-centered approaches got a high average (4,2632%), while environmental-centered approaches received low averages (2,1662%) in the AEP Scale. The level of knowledge of the interviewed farmers about organic agriculture, food security, good agricultural practices and integrated struggle is low. There is a need to inform the farmers about these issues and to increase the training activities in the region.