Antalya ili Manavgat ilçesinde susam yetiştiricileriningirdi kullanımında bilgi kaynaklarının sosyal ağ analiziile karşılaştırılması
Comparison of information sources in social network analysis in input use of sesame growers in Manavgat, Antalya
- Tez No: 657875
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırmanın konusunu, Antalya ili Manavgat ilçesinde susam yetiştiricilerinin girdi kullanımında bilgi kaynaklarını sosyal ağ analizi ile karşılaştırılması oluşturmakta, çalışma Manavgat ilçesi Gündoğdu Bereket Yavrudoğan ve Hocalar köylerindeki toplam yüz susam üreticileriyle yüz yüze anket yoluyla elde edilen verilerden oluşmaktadır. Susam, unlu mamullerde, baharat ve şekerleme yapılarak kullanımı yaygındır. Susam bitkisi yetişme süresinin kısalığı nedeni ile ikinci ürün tarımında da yer almakta ve her kültür bitkisi ile ekim nöbetine girebilmektedir. Tüm bu özelliklerine rağmen, susam üretimi son yıllarda ciddi bir gerileme sergilemiştir. 1998'li yıllarda 45.000 tonu aşan susam üretimimiz 2017'e gelindiğinde 18.410 tona düşmüştür. Türkiye'de susam tüketimi 150.000 ton civarındadır. Üretimin tüketimin yarısını bile karşılamamakta olduğu görülmektedir. Antalya 2016 TÜİK verilerine göre, susam üretiminde 47.574 dekar ekim alanına sahip olup; Türkiye susam alanının %18,1'ine sahiptir ve Antalya en fazla susam üretilen ikinci İldir. Buna göre Antalya Türkiye susam üretiminin %16.9'nu Manavgat ise Antalya üretiminin %65.2'sini karşılamaktadır. Manavgat tek başına Türkiye susam üretiminin ise %11.0'ni karşılamaktadır. Girdilerin kullanımında susam üreticilerinin bilgi kaynakları belirlenmiş ve üreticilerin bilgiye erişimde kullandıkları iletişim ağının yapısı ve bu ağın nasıl işlediği incelenmiştir. Buna göre, söz konusu ağda yer alan merkezi aktörler ile diğer aktörler arasındaki etkileşim ve bilgi paylaşım ağıları belirlenmiştir. Girdi kullanımında, verimlilik ve daha düşük maliyetler için sosyal ağ analizi sonuçlarına göre iletişim ağlarındaki merkezi aktörlerin faaliyetleri desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the comparison of the information sources in the input usage of sesame growers with social network analysis in Manavgat district of Antalya province. Sesame is widely used in bakery products by making spices and confectionery. Due to the short growing time of sesame plants, it is also included in the second crop agriculture and it can enter the planting vigil with every culture plant. Despite all these characteristics, sesame production has shown a serious decline in recent years. Our sesame production, which exceeded 45,000 tons in 1998, decreased to 18,410 tons by 2017. sesame consumption in Turkey is around 150,000 tons. It is seen that production does not even cover half of consumption. According to TURKSTAT 2016 data, Antalya has 47,574 decares of cultivation area in sesame production; Turkey has 18.1% of the sesame fields and Antalya is the second most produced sesame Province. In 16.9'% of Manavgat in Antalya Turkey meets the sesame production by 65.2% while production of Antalya. In Turkey alone Manavgat sesame production meets 11.0'%. The sources of information for sesame producers in the use of inputs were determined, and the structure of the communication network used by the producers in accessing information and how this network operates was examined. Accordingly, the interactions between the central actors and other actors in that network and the information sharing network were determined. In the use of input, it should be supported activity of central actors in communication networks according to the results of social network analysis for efficiency and lower costs.