Uluslararası hukukta insan ticareti suçunun silahlı çatışmalarda çocuklar açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the crime of human trafficking in international law in terms of children in armed conflict
- Tez No: 760492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN ELÇİN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
İnsan ticareti, ulusal hukuklarda ve uluslararası hukukta suç olarak kabul edilir. Bilindiği gibi, en basit tanımıyla suç, ceza kanunlarında yasaklanmış fiillerin kasten ya da taksirle işlenmesidir. Uluslararası hukukta köleliğin çeşitli görünümleri başlığı altında da anılan insan ticareti suçunun kökleri 19. yy. başlarına kadar gider. Son yıllarda kayda değer bir artış ve yayılma gösteren bu suç, küresel boyutlu tehdit haline gelmiştir. İnsan ticareti suçunun maddi unsuru, bireylerin ticari faaliyetin konusu olmasıdır. Suçun hem konusu hem mağduru, ticari eşya haline getirilen insandır. İnsan ticareti, insan onuru yanında pek çok temel insan hakkını çiğnemektedir. Suçun konusu olan insanın, çocuk gibi çok kırılgan bir insan grubundan olması, insan ticareti suçunu kölelik haline getirmektedir. Suçun kanuniliği açısından bunun herhangi bir engeli yoktur. Kısaca basit bir örnek vermek gerekirse sahibinin rızası hilafına alınan mal hırsızlık suçunu oluştururken, o malın şiddet kullanılarak alınması yağma suçunu oluşturur. Dolayısıyla insan ticaretinin konusu çocuk ise yetişkin bireyler için yapılabilecek olan insan ticaretinin kölelik anlamına gelip gelmeyeceği tartışmasına girmeksizin, bu suçun kölelik olduğu sonucuna ulaşılır. İnsan ticareti suçu, ilk başlarda yalnızca fuhuş yaptırmak maksadı ile işlenmiş, cezasıyla oransız kazanç eldesi onun işlenirliğini artırmıştır. Dünya genelinde artan göç problemi, sosyo-ekonomik eşitsizliklerin yarattığı sorunlar, toplumlardaki cinsiyet eşitsizlikleri, devlet kurumlarının yolsuzluk gibi etkenlerle itibarsızlaşması ve yıpranması, çatışma bölgelerinde süren çatışmaların sürekliliği gibi etkenler, insan ticareti suçunu ve bu tezin konusu olan köleliği yaygınlaştırmıştır. Çocuklar söz konusu olduğunda kölelik haline gelen insan ticareti suçu, günümüzde çok daha yaygın hale gelmiştir. Birleşmiş Milletlerin kuvvet kullanma yasağı, konvansiyonel ve topyekûn savaşları engellerken toplumlarını korku ve şiddetle yönetmeyi tercih eden, demokratik kültürün yerleşmediği ülkelerde iç çatışmalara herhangi bir tesiri olmamıştır. Günümüzdeki iç çatışma ya da iç savaşların sayısı geçen yüzyıllara oranla daha fazladır, şiddetin sınırları ve süresi de bilinmezlik içerir ve uzundur. Silahlı çatışmalarda çocukların kullanılması, çocuğun eylemlerinin sonucunu kestirememesi ve eylemlerinin sorumluluğunu algılayamaması nedeniyle onu çatışmalarda bizatihi şiddet aracı haline getirmiş, böylece korkunun topluma yerleştirilmesinde önemli rol oynamasına sebep olmuştur. Bir erişkinin dahi çatışma ortamında kendi isteği ile bulunması sorgulanırken çocuğun kendi iradesi ile bu ortama dâhil olması düşünülemez, çocuğun bu konudaki iradesine itibar edilemez. Çocuğun iradesine itibar edilemeyeceği için de işbu durum, klasik kölelikten farklı değildir. Dolayısıyla çocuklar söz konusu olduğunda insan ticareti suçu, kölelik haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Human trafficking is considered a crime in national and international law. The roots of the crime of human trafficking, which is also referred to under the title of various aspects of slavery in international law, date back to the beginning of the 19th century. This crime, which has increased and spread significantly in recent years, has become a global threat. The actus reus of the crime of human trafficking is that individuals are the subject of commercial activity. Both the subject and the victim of the crime are the people who are turned into commercial goods. Human trafficking violates many basic human rights besides human dignity. The fact that the subject of the crime is from an extremely vulnerable group of people, such as children, turns the crime of human trafficking into slavery. There is no obstacle to use this term in the context of the legality of the crime. To give a brief plain example; While the property taken against the consent of the owner constitutes the crime of theft, taking that property by using violence constitutes the crime of looting. Thereby, if the subject of human trafficking, which is the claim of this thesis, is child, it is concluded that this crime is slavery without indulging into the discussion whether human trafficking means slavery for adult individuals. The crime of human trafficking was initially committed only for the purpose of prostitution, and the disproportionate gain with punishment increased its recurrence. The crime of human trafficking and slavery of which is the subject of this thesis, due to nurturing effects such as the increasing immigration problem around the world; the problems caused by socio-economic inequalities; gender inequalities in societies; the discrediting and wearing down of institutions within states due to factors such as corruption, ; conflict zones and the continuity of the conflicts in these regions has become widespread. The crime of human trafficking, which has become slavery when it comes to children, has become widespread at the present time. That is to say, the United Nations' prohibition on the use of force, while preventing conventional and total wars, did not have any effect on internal conflicts in countries that preferred to rule their societies with fear and violence, and where a democratic culture was not established. The number of internal conflicts or civil wars today is higher than in the past centuries, and the uncertainty of the limits and duration of violence and its length is also a reality. The use of children in armed conflicts has made the child an instrument of violence in conflicts, as the children cannot predict the outcome of their actions and cannot perceive the responsibility of these actions, thus causing them to play a key role in placing fear in society. When even presence of adults in a conflict environment is questioned, it is unthinkable for the children to be included in this environment with their own will, and their will on this issue cannot be respected. Since the will of the child cannot be respected, this situation is not different from classical slavery.