Marka gücü yüksek devlet okulu ve özel okullarda lider öğretmen kavramı: Öğretmen liderliğinin stil değişimlerinin Türk eğitim hayatına yansımasına yönelik bir araştırma
The concept of leader teacher in public and private schools with high brand power: A research on the reflection of teacher leadership's stle changes to Turkish educational life
  1. Tez No: 760514
  2. Yazar: AYŞE AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Economics, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanoğlu dünyaya gelmesinden itibaren öğrenmeye başlar. Bu öğrenme öncelikle doğuştan var olan içgüdüsel etmenlerle birlikte reflekslerden oluşur. Ancak insanın büyüyüp olgunlaşma sürecinde yaşadığı toplumda var olması ve uyumu gereklidir. Bu gereksinim insanoğlunun yaşadığı topluma ait kültürü ve kuralları öğrenmeye mecbur bırakır. Eğitim sisteminin en önemli ögeleri öğrenci, öğretmen ve okuldur. Küreselleşen dünya ile beraber bilgi çağının yaşandığı süreçte eğitimde gerçekleşen değişim ve dönüşümlerle birlikte okullardan beklenti de artmıştır. Sistem içerisinde okullardan beklenilen; yeniliklere açık, yaratıcı, problem çözme yetisine sahip, nitelikli öğrencilerin yetiştirilmesidir. Bu misyonun gerçekleştirilmesi için sürekli gelişim ve ilerlemenin devam etmesi; öğrenci de var olan niteliklerin geliştirilmesi, yaratıcı düşünebilen, özgün, yeniliğe ve bilgiye açık fertler yetiştirilmesine bağlıdır. Bu bağlamda değişim ve dönüşüm; sistem içerisinde katalizör olan lider öğretmenler ve marka okullar tarafından gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Human beings begin to learn from the moment they come into the world. This learning consists primarily of reflexes along with innate instinctive factors. However, in the process of growing and maturing, it necessary to exist and adapt to the society in which he lives. This need compels human beings to learn the culture and rules of the society in which they live. The most important elements of the education system are students, teachers and schools. With the globalizing world, the expectation from schools has increased with the changes and transformations in education the process of the information age. What is expected from the schools where education takes place is to raise qualified students who are open to innovations, creative and have the ability to solve problems. For the realization of this mission, continuous development and progress must continue and continuous development progress to achieve this mission and the development of the existing qualifications in the student depends on the training of individuals who can think creatively, original, open to innovation and knowledge. In this context; change and transformation will be carried out of by leading teachers and brand schools, which are catalysts within the system.