Effects of controlled atmosphere storage and coating on storage life and quality of tomates
Kontrollü atmosferde depolamanın ve kaplama maddesinin domateslerin depo ömrü ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 76055
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BAYINDIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz KONTROLLÜ ATMOSFERDE DEPOLAMANIN VE KAPLAMA MADDESİNİN DOMATESLERİN DEPO ÖMRÜ VE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Taşdelen, özlem Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Levent Baymdırlı Ocak 1998, 79 sayfa Bu çalışmada, kontrollü atmosferde depolamanın ve kaplama maddesinin domateslerin depo ömrü ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Pembe olum dönemindeki (% 30'dan fazla fakat % 60'dan az kırmızı renge sahip) domatesler (tür: 144), sukroz yağ asidi esterleri, sodyum karboksimetil selüloz ve yağ asitlerinin mono-digliseritlerinden oluşan SemperfreshT meyve kaplama maddesi ile kaplandı. Kaplanmış ve kaplanmamış domateslerden oluşan bir grup 23±2°C'de normal hava atmosferinde, % 40-50 bağıl nemde, diğer grup 12°C'de normal hava atmosferinde, % 40-50 bağıl nemde ve üçüncü grup 12°C'de, yüksek nemde (% 93-95 bağıl nem), % 3 O2, % 3 CO2 ve % 94 N2 içeren kontrollü atmosferde depolandı. Her bir deney grubundaki domates örneklerinde, depolama boyunca kalitelerindeki değişimi incelemek için, solunum hızı, sertlik, ağırlık kaybı, titre edilebilir asitlik, pH, suda çözünür kuru madde, şeker, askorbik asit, likopen ve tat analizi yapıldı.SemperfreshT meyve kaplama maddesinin % 1.0'lik (ağırlık/hacim) konsantrasyonu, hava atmosferinde her iki depolama sıcaklığında (23±2°C ve 12°C), solunum hızı, sertlik, titre edilebilir asitlik, pH, suda çözünür kuru madde, şekerler, askorbik asit ve likopendeki değişimi geciktirmekte etkili bulundu. SemperfreshT meyve kaplama maddesi meyvenin ağırlık kaybım da azalttı fakat azalma düşük miktarda oldu. Domateslerin raf ömrü kaplama maddesi kullanımı ile 23±2°C'de % 23, 12°C'de % 25 oranında arttırıldı. Kontrollü atmosfer, domateslerde kompozisyonel değişimleri geciktirdi ve olgunlaşma hızını daha etkili şekilde yavaşlattı. Kontrollü atmosferde depolama ayrıca solunum hızı, ağırlık kaybı ve mikrobiyolojik bozulmayı azaltmakta da kaplama maddesine göre daha etkili bulundu. Domateslerin depo ömrü kontrollü atmosferde 40 güne yükseldi. Kontrollü atmosferdeki kaplanmış ve kaplanmamış domatesler depolama süresi boyunca yaklaşık olarak aynı değişimleri gösterdiler. Anahtar Kelimeler : Kontrollü Atmosfer, Kaplama Maddesi, Domates, Depo Ömrü VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF CONTROLLED ATMOSPHERE STORAGE AND COATING ON STORAGE LIFE AND QUALITY OF TOMATOES Taşdelen, Özlem M.S., Department of Food Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Levent Bayındırh January 1998, 79 pages Effects of controlled atmosphere storage and SemperfreshT fruit coating on storage life and quality of tomatoes were studied in this research. Tomatoes (cv. 144) at pink stage maturities (include over 30 % but not more than 60 % red color) were coated with SemperfreshT fruit coating which is composed of sucrose esters of fatty acids, sodium carboxymethyl cellulose and mono-diglycerides of fatty acids. One group of coated and uncoated tomatoes were stored at 23±2°C under normal air atmosphere at 40-50 % relative humidity, another group was stored at 12°C under normal air atmosphere at 40-50 % relative humidity and third group was stored at 12°C and high humidity (93-95 % RH) in a controlled atmosphere (CA) containing 3 % C02, 3 % O2 and 94 % N2. Samples of tomatoes from each test group were analyzed for respiration rate, firmness, weight loss, titratable acidity, pH, soluble solids, sugars, ascorbic acid, lycopene and taste to examine changes in quality during storage. mSemperfreshT edible fruit coating at 1.0 % (w/v) concentration was found effective at both storage temperatures (23±2°C and 12°C) in air to delay changes in respiration rate, firmness, titratable acidity, pH, soluble solids, sugars, ascorbic acid and lycopene. SemperfreshT fruit coating also reduced fruit weight loss but the reduction was in small amounts. Shelf life of tomatoes was increased by about 23 % at 23±2°C and 25 % at 12°C by usage of coating. Controlled atmosphere delayed compositional changes in tomatoes and reduced ripening rate more significantly. CA storage was also found more effective than coating to reduce respiration rate, weight loss and microbial spoilage. Storage life of tomatoes increased to 40 days in C A. Coated and uncoated tomatoes, which are stored in CA, exhibited nearly same changes during storage. Keywords : Controlled Atmosphere, Coating, Tomato, Storage Life. IV