Uygulanan iki farklı yöntemin periferik damar yolu açılan çocuklarda ağrı ve anksiyeteye etkisi
Effect of TWO different methods applied on pain and anxiety in children with peripheral vascular opening
  1. Tez No: 760570
  2. Yazar: SELİN UTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma çocuk acil servisinde periferik damar yolu açma işlemi sırasında uygulanan iki farklı yöntemin çocuklarda ağrı ve anksiyeteye etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü ve deneysel tiptedir. Araştırmanın örneklemini, Ocak 2022 ve Şubat 2022 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran ve gönüllü olan çocuklar oluşturdu (n=105). Katılımcılar iki deney ve bir kontrol grubu olmak üzere üç eşit gruba ayrıldı. Deney 1 Grubunu, işlem sırasında ebeveyn desteği uygulanacak çocuklar oluşturdu. Deney 2 Grubunu, işlem sırasında araştırmacı tarafından dikkati başka yöne çekme kartları kullanılan çocuklar oluşturdu. Kontrol grubuna periferik damar yolu açma işlemi sırasında kliniğin rutin işlemi uygulandı. Verilerin toplanmasında“Çocuk Tanıtım Bilgi Formu”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği”,“Çocuk Korku ve Anksiyete Ölçeği”,“Dikkati Başka Yöne Çekme Kartları”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effects of two different methods applied during peripheral vascular access in the pediatric emergency department on pain and anxiety in children. Material and Methods: The research is randomized controlled and experimental type. The sample of the study consisted of children who volunteered and applied to the Pediatric Emergency Service of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital between January 2022 and February 2022 (n=105). Participants were divided into three equal groups, two experimental and one control group. Experimental Group 1 consisted of children who would receive parental support during the procedure. Experimental 2 Group consisted of children who used distraction cards by the researcher during the procedure. The routine procedure of the clinic was applied to the control group during the peripheral vascular access procedure.“Children's Introduction Information Form”,“Wong-Baker Facial Expression Rating Scale”,“Child Fear and Anxiety Scale”,“Distracting Cards”were used to collect data.