Sağlık çalışanlarında duygusal zekâ ve kişilik özellikleri ile iş performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
A study on the connection relate emotional intelligence and five factor personality features and work performance in healthcare professionals
  1. Tez No: 760628
  2. Yazar: BUSE BÜŞRA KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma, sağlık çalışanlarının duygusal zekâları ve beş faktör kişilik özelleri ile iş performansları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Bunun yanı sıra bu değişkenler demografik özellikler açısıdan karşılaştırılmıştır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni, Türkiye genelindeki sağlık çalışanlarından, örneklemi ise araştırmaya gönüllülük ilkesini kabul ederek katılan 310 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Araştırmada, verileri toplamak amacıyla demografik bilgi formu, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H Testleri kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır Araştırmanın sonucunda, sağlık çalışanlarının Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği puanları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte Schutte Duygusal Zekâ Ölçeğinin iyimserlik/ ruh halinin düzenlenmesi alt boyut puanları ile İş Performansı Ölçeği puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiş ancak Duygusal Zekâ Ölçeğinin duyguların kullanımı ve duyguların değerlendirilmesi alt boyut puanları ile İş Performansı Ölçeği puanları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilememiştir. Çalışmada Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği puanları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationships relate the emotional intelligence and five-factor personality features of healthcare professionals and their job performance. In addition, it was researched whether the variables made a difference according to demographic characteristics. Relational scanning model was used in the research. The universe of the study consists of health workers in every part of Turkey, and the sample consists of 310 health workers who accepted the principle of voluntariness. Sociodemographic form, Revised Schutte Emotional Intelligence Scale, Five Factor Personality Scale and Job Performance Scale were used to collect data In the study. Spearman correlation analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H Tests were used to the analysis of the data. SPSS 25.0 package program was used for analyze the data. As a result of the research, significant relationships were detected relate the five factor personality features scale and Schutte emotional intelligence and job performance scale scores of healthcare professionals. However, it was determined that there was a significant relationship relate the Schutte emotional intelligence scale's optimism/mood regulation sub-dimension scores and the job performance scale scores, but there is not notable relationship could be found relate the emotional intelligence scale's use of emotions and evaluation of emotions sub-dimension scores and job performance scale scores.