Banka karlılığının belirleyicileri: Türk bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Determinants of bank profitability: An application on Turkish banking sector
- Tez No: 760696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ticari bankaların kârlılığını belirleyen faktörlerin tespit edilip incelenmesidir. Türk bankacılık sektöründe yer alan 9 ticari bankaya ilişkin 2004- 2021 arası yıllık verilerin kullanıldığı çalışmanın analizi statik panel veri yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, bağımlı değişken olarak aktif kârlılığı (ROA) bağımsız değişken olarak ise takibe dönüşüm oranı (NPL), faaliyet kâr marjı (OPM), faiz gelirleri (INTINCOME), hisse başına düşen defter değeri (BVpS), üç ay vadeli mevduata ödenen faiz oranı (DEP) kullanılmıştır. Bankacılık sektörünün kârlılığını etkileyen faktörlerin incelendiği çalışmanın sonucunda, aktif kârlılığı ile faaliyet kâr marjı, üç ay vadeli mevduata ödenen faiz oranı ve faiz gelirleri arasında istatistiki olarak anlamlı pozitif ilişki, hisse başına düşen defter değeri ve takibe dönüşüm oranı arasında ise istatistiki olarak anlamlı negatif ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine and examine the factors that determine the profitability of commercial banks operating in the Turkish banking sector. The analysis of the study, which used annual data between 2004 and 2021 on 9 commercial banks in the Turkish banking sector, was carried out with the static panel data method. Within the scope of the study, return on assets (ROA) as the dependent variable, NPL as the independent variable, NPL, operating profit margin (OPM), interest income (INTINCOME), book value per share (BVpS), Interest paid on three-month term deposits. rate (DEP) was used. As a result of the study examining the factors affecting the profitability of the banking sector, a statistically significant positive relationship was found between the return on assets and operating profit margin, the interest rate paid to three-month deposits and interest income, while a statistically significant negative relationship was found between the book value per share and the NPL ratio. has been done.