Prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi uygulanan ve cerrahi sınırı negatif hastalarda biyokimyasal nüks ile insülin benzeri büyüme faktörü-1 arasındaki ilişki
  1. Tez No: 760794
  2. Yazar: YUSUF KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Lokalize prostat kanseri tedavisinde RP, gelişen teknoloji ve cerrahi tekniklerle onkolojik olarak giderek daha başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Cerrahi sonrası biyokimyasal nüksü ön görmede ise birçok parametre değerlendirilmekte,bazı hormonal ve genetik risk faktörleri araştırılmaktadır. Biz de prostat kanseri tanısı ile RP uygulanan ve cerrahi sınırı negatif olan hastalarda biyokimyasal nüks ile plazma IGF-1 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırdık.Küratif cerrahi sonrası izlenen hastalarda yüksek IGF-1 seviyelerinin özellikle erken biyokimyasal nüks gösteren hastalarda anlamlı olarak yüksek seyrettiğini gözlemledik.Bizce küratif cerrahi sonrası takibe alınan hastalarda biyokimyasal nüksü göstermede IGF-1 in prediktif bir önemi vardır. IGF-1 düzeyi bize küratif prostat cerrahisi sonrası cerrahi sınır negatif olsa da hangi hastalarda erken biyokimyasal nüks olabileceği yönünde bir yol gösterici olabilir.Bu durum onkolojik başarıyı artıran, düzenli hasta takibi ve post operatif erken biyokimyasal nükslere yaklaşım açısından bir yol haritası çizmemize de katkı sağlayabilir. Ancak IGF-1 in erken biyokimyasal nüksler dışındaki biyokimyasal relapsları göstermedeki yeri için kontrollü randomize ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the treatment of localized prostate cancer, RP provides more and more successful results in oncological terms with the advancing technology and surgical techniques. In the prediction of post-surgical biochemical recurrence, many parameters are evaluated and some hormonal and genetic risk factors are investigated. We also investigated the relationship between biochemical recurrence and plasma IGF-1 levels in patients with prostate cancer who underwent RP and had negative surgical margins. We observed that high IGF-1 levels in patients followed up after curative surgery, especially in patients with early biochemical recurrence, were significantly higher. IGF-1 has a predictive importance in showing biochemical recurrence in patients followed up after surgery. IGF-1 level can be a guide for us in which patients may have early biochemical recurrence, even if the surgical margin is negative after curative prostate surgery. This situation may also contribute to drawing a roadmap in terms of regular patient follow-up and post-operative early biochemical relapses, which increase oncological success. However, we think that controlled randomized and multicenter studies are needed for the role of IGF-1 in showing biochemical relapses other than early biochemical relapses.