A study on economics and fiscal literacy of university students
Üniversite öğrencilerinin ekonomi ve maliye okuryazarlığı üzerine bir araştırma
- Tez No: 760799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH BUĞAN, DOÇ. DR. YUNUS KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Toplumdaki bireylerin hane bütçelerini yönetmek, düzenli tasarruf yapmak, enflasyon karşısında tasarruflarını korumak, finansal planlamalar yapmak, varlık sahibi olmak vb. ekonomik ve finansal konularda doğru kararlar alabilmesi için belirli seviyede ekonomi ve finansal okuryazarlığa sahip olması gerekmektedir. Bu yetilere sahip olmak ise finansal eğitimden geçmektedir. Ekonomi ve finansal okuryazarlığı yükselen bireylerin finansal refah düzeyleri de buna bağlı olarak artacaktır. Ülkemizde ekonomi ve finans konularında verilen eğitimler genellikle üniversite düzeyinde başlamaktadır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında, üniversite öğrencilerinin temel ekonomi ve finansal okuryazarlık düzeyleri ölçülmüş ve bazı demografik özelliklerine göre farklılık analizleri yapılmıştır. Araştırmaya Türkiye'deki üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde yer alan 255 öğrenci katılmıştır. Analizler sonucunda, öğrencilerin ekonomi ve finansal okuryazarlık düzeyleri %38.95 olarak tespit edilmiştir. Farklılık analizleri sonucunda, öğrencilerin ekonomi ve finansal okuryazarlık düzeylerinin cinsiyete, yaşa, üniversiteye, sınıfa ve ekonomifinans haberlerini takip sıklığına göre değiştiği görülmüştür. Genel not ortalamasına göre ise okuryazarlık düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals in society need to have a certain level of economics and fiscal literacy to make the right decisions on economic and financial issues, such as managing their household budgets, making regular savings, protecting their savings against inflation, making financial plans, and owning assets, etc. Having these skills goes through financial education. The financial well-being of individuals with increasing economic and fiscal literacy will increase accordingly. Our country's education in economics and finance generally starts at the university level. In this direction, in this thesis, fundamental economic and fiscal literacy levels of university students were measured, and differences were analyzed according to some demographic characteristics. Two hundred fifty-five students from the Faculties of Economics and Administrative Sciences of universities in Turkey participated in the research. As a result of the analysis, the students' economic and fiscal literacy levels were determined as 38.95%. As a result of the difference analysis, it was seen that the economic and fiscal literacy levels of the students changed according to gender, age, university, class, and the frequency of following the economy-finance news. There was no significant difference in literacy levels according to the overall grade point average.