Esporcuların zihinsel dayanıklılık düzeyleri, mücadele ve tehdit algıları ile psikolojik beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental stamina, struggle and threat perceptions and psychological skill levels of esports players
  1. Tez No: 760822
  2. Yazar: KAYAHAN SANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Sportif Performans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada esporcuların zihinsel dayanıklılık düzeyleri, mücadele ve tehdit algıları ile psikolojik beceri düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 130 amatör erkek esporcu (X̄yaş=22,37±4.30) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan esporcuların zihinsel dayanıklılıklarını belirlemek amacıyla Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri, mücadele ve tehdit algılarının ölçülmesi için Sporda Mücadele ve Tehdit Ölçeği, psikolojik beceri düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Sporcuların Psikolojik Becerilerini Değerlendirme Ölçeği ve katılımcıların demografik bilgilerini ölçmek için kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Analizler yapılırken tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi (pearson) ve adımsal regresyon (stepwise) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada esporcuların tehdit ve mücadele algıları, psikolojik beceri düzeyleri ve zihinsel dayanıklılık düzeyleri esporcu oldukları oyun türü bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the mental endurance levels, challenge and threat perceptions and psychological skill levels of esports players. 130 amateur male esports players (Xage=22.37±4.30) voluntarily participated in the research. With a view to determine the mental resilience of the esportsmen participating in the research, the Mental Toughness Questionnaire in Sports was applied; to evaluate their perception of struggle and threat, the Challenge and Threat Scale in Sports was used; to find out their psychological skill levels, the Psychological Skills Evaluation Scale of the Athletes is performed and to measure the demographic information of the participants a personal information form is put into use in order to calculate the demographic information of the participants. While conducting the analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis (pearson) and stepwise regression (stepwise) methods are applied. This research was conducted to the threat and struggle perceptions, psychological skill levels and mental endurance levels of esports players do not show a statistically significant difference in terms of the type of game they are esports players. (p>0.05).