Şaşılık cerrahisinde sadece geriletme prosedürü ve geriletme-rezeksiyon prosedürlerinin birlikte uygulandığı gözlerde topografik değişikliklerin karşılaştırılması
Comparison of topographic changes in eyes where ONLY the regression procedure and regression-resection procedures are performed together in strabismus surgery
  1. Tez No: 760848
  2. Yazar: CELAL EMRE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ŞEKER ÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Şaşılık cerrahisi gözün simetrisini sağlamak amacı ile geriletme ve rezeksiyon yapılarak yatay yönde simetriden sapmanın giderilmesidir. Lateral ve medial rektus kaslarına uygulanan geriletme ve geriletme/rezeksiyon prosedürleri sonrası korneada meydana gelen topografik değişikliklerin analizini yapmayı amaçladık. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Ocak 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında, şaşılık şikayetiyle polikliniğe başvuran ve ameliyat endikasyonu konulup ameliyat edilen 41 hastanın 58 gözü dahil edildi. Grup I (Geriletme) hastaların bir gözlerine medial veya lateral rektus kaslarından birine geriletme uygulandı. Grup II (Geriletme + Rezeksiyon): opere edilen gözlerine geriletme ve rezeksiyon prosedürleri eş zamanlı olarak uygulandı. Hastalar ortalama 22,31 yaşındaydı. Ameliyat edilen gözlerden 30'u kadına (%51,7) ve 28'i erkeğe (%48,3) aitti. Gözün yönü sol göz 30(%51,7) ve sağ göz (%48,3) ile benzerdi. Ortalama kayma miktarı tüm hastalarda 37,95 PD'ydi. Hastaların 22'si (%51,7) ezotropya ve 19'u (%46,3) ekzotropya ile benzerdi. Tüm hastalar incelendiğinde AKS ile zamana bağlı ölçüm sonuçlarında anlamlı bir fark bulamadık (p=0,170). Grup I'de K1' de pre-op ile post-op 1. Hafta ve 3. Aylar arasında anlamlı fark varken Grup II'de yoktu. Geriletme ve rezeksiyon grubundaki hastaların ölçüm sonuçlarında kornea kalınlığında pre-op ile post-op 1. hafta arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p=0,000), 3. ay sonunda pre-op ölçüme benzer sonuç elde edildi. Şaşılık ameliyatı için alınan hastaların ölçüm sonuçlarında sağ ve sol göz arasında K1, K2, KM, AST, AKS ve kornea kalınlığının tüm zaman dilimleri arasındaki sonuçlar benzerdi (p>0,050). Sonuç: Şaşılık ameliyatı sonunda geriletme ve geriletme ile rezeksiyon gruplarında astigmatta topografi sonuçlarımızda 3. ay sonundaki topografik ölçümlerde preop sonuçlarına yakın ölçümler aldık. Geriletme veya geriletme-rezeksiyon ile şaşılık ameliyatlarında topografik ölçümler 3 aylık zamana bağlı 3. aya kadar düzelme gösterirken 3. ayda eski düzeyine dönme eğilimindeydi. Kornea kalınlığı ile gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Geriletme ve rezeksiyon birlikte yapıldığında 3 ay sonunda sonuçlarımızda 0,142 diyoptri ve sadece geriletme ile şaşılık tedavisinde 0,138 diyoptri kadar artma gördük. Fakat istatiksel olarak anlamlı değildi. Her iki grupta da astigmatizma sonuçlarında post-op 1. Haftadaki artışlar sonradan düşme eğilimindeydi. Geriletme ve rezeksiyon grubunda bu düşüşün anlamlı olmasa da biraz daha fazla olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Strabismus surgery is to eliminate the deviation from the horizontal direction by regressing and resection to ensure the symmetry of the eye. We aimed to analyze the topographic changes in the cornea after the regression and retraction/resection procedures applied to the lateral and medial rectus muscles. 58 eyes of 41 patients who applied to the out patient clinic with the complaint of strabismus and were operated on between January 2021 and January 2022 in Pamukkale University Faculty of Medicine Ophthalmology Department were included. Recession was applied to one of the medial or lateral rectus muscles in one eye of Group I (Regression) patients. Group II (Regression + Resection): regression and resection procedures were applied to the operated eyes simultaneously. The meanage of the patients was 22.31 years. There were 30 women (51.7%) and 28 men (48.3%) who were operated on. The orientation of the eye was similar to the left eye 30(51.7%) and the right eye (48.3%). Of the patients, 22 (51.7%) were similar with esotropia and19 (46.3%) with exotropia. When all patients were examined, we could not find a significant difference in time-dependent measurement results with ACS (p=0.170). While there was a significant difference between preoperative and postoperative 1st weekand 3rd months in K1 in Group I, it was not in GroupII. In the measurement results of the patients in there gression and resection groups, there was a statistically significant difference in corneal thickness between pre-op and post-op 1 week (p=0.000), a result similar to the pre-op measurement was obtained at the end of the 3rd month. In the measurement results of the patients taken for strabismus surgery, the results between the right and left eyes were similar between all time periods of K1, K2, KM, AST, ACS and corneal thickness (p>0.050). Conclusion: At the end of the strabismus surgery, in the regression and resection groups, in our topography results in astigmatism, we got measurements close to the preop results in the topographic measurements at the end of the 3rd month. In the topographic measurements at the end of the 3rd month, we got measurements close to the preop results. In strabismus surgeries with regression or regression-resection, topographic measurements showed improvement up to the 3rd month, while tending to return to their previousl evel in the 3rd month. There was no significant difference between the corneal thickness and the groups. When regression and resection were performed together, we saw an increase of 0.11 diopters in our results after 3 months, and an increase of 0.15 diopters in the treatment of strabismus with regression alone. In both groups, the increases in astigmatism results at postoperative 1st week tended to decrease afterwards. We observed that this decrease was slightly higher, although not significant, in the regression and resection group.