Pandemi sürecinde okul yöneticilerinin teknolojik liderlik davranışlarını kullanımına ilişkin durum değerlendirmesi
Evalution of the situtaion of school administrator's use of technological leadership behaviors during the pandemic
- Tez No: 760890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOMAYYEH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Okul yöneticilerinin pandemi sürecinde karşılaşılan sorunları çözüme kavuşturmak için gösterdikleri teknolojik liderlik davranışlarını eğitim sisteminin yönetim boyutunda incelemek araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup durum çalışması modelinde tasarlanmıştır. Çalışma grubunu İstanbul ilinde anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde görev yapan 10 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları okul yöneticilerinin benimsediği liderlik anlayışı ile teknolojik bir lidere nasıl dönüştüklerini, süreç içerisinde hangi sorunlar ile karşılaştıkları ve sorunların üstesinden gelmek için teknolojik liderlik davranışlarını kullanarak nasıl çözümler ürettikleri gibi soruları ortaya çıkartmıştır. Araştırmanın sonucunda okul yöneticilerinin çağdaş liderliği benimsedikleri ve dönüşümcü liderlik anlayışı içerisinde oldukları, yaşanan problemlerin çözümünde teknolojik liderlik davranışlarını öğretmenlere model olacak şekilde sağlayarak etkili biçimde kullandıkları ve okul paydaşları ile sürekli iletişim içerisinde olarak karşılaşılan sorunların çözüme kavuşturulduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın daha detaylı veriler elde etmek amacıyla nitel veya karma olarak gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the technological leadership behaviors of school administrators to solve the problems encountered during the pandemic process in the management dimension of the education system. The research was carried out with the qualitative research method and was designed in the case study model. The study group consists of 10 school administrators working in kindergarten, primary school, secondary and high school in Istanbul. A semi-structured interview form developed by the researcher was used to collect the research data, and descriptive analysis technique was used to analyze the obtained data. The findings of the study revealed questions such as how school administrators turned into a technological leader with the leadership understanding they adopted, what problems they encountered in the process, and how they produced solutions by using technological leadership behaviors to overcome the problems. As a result of the research, it has been revealed that school administrators adopt contemporary leadership and have a transformational leadership understanding, use technological leadership behaviors effectively by providing teachers as a model for the solution of the problems experienced, and solve the problems encountered by constantly communicating with the school stakeholders. It is recommended that the research be carried out qualitatively or mixed to obtain more detailed data.