Öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin tutumları ile okul yöneticilerinin stratejik liderliği arasındaki ilişki
The relationship between teachers' attitudes towards school administrators' strategic leadership and distance education
- Tez No: 971966
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT İRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Pandemi süreci gerek yaşamı gerekse okulları önemli ölçüde etkilemiştir. Okulların kapanıp uzaktan eğitime geçmesi stratejik liderliğin önemini arttırmıştır. Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları ile okul yöneticilerinin stratejik liderlik davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Çanakkale'de özel ve devlet okullarında öğretmenlik yapan 7192 kişi oluşturmuştur. Çanakkale'de özel ve devlet okullarında öğretmenlik yapan 348 öğretmen, araştırmanın örneklemini meydana getirmektedir. Veri toplama aracı olarak, Pisapia (2009) tarafından geliştirilen ve Aydın (2012) tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Stratejik Liderlik Ölçeği (SLQ)”kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecine ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik olarak Kurnaz, Kaynar, Barşık ve Doğrukök (2020) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Uzaktan Eğitime İlişkin Görüşleri Ölçeği”de araştırmada yer almıştır Araştırma kapsamında elde edilen veriler, anlamlı fark ve ilişkileri ortaya koymak amacıyla t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizi teknikleriyle istatistiksel olarak incelenmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu, çarpıklık ve basıklık katsayıları incelenerek kontrol edilmiştir. Anlamlı bulunan istatistiksel sonuçların etki büyüklüğünü belirlemek için Cohen's d ve eta kare değerlerinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda, politik ve yönetimsel uygulamaların öğretmenlerin uzaktan eğitime dair kendi imkân ve yeterlik algılarını; etik uygulamaların ise öğretmenlerin uzaktan eğitimde ödevlere yönelik algılarını anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, stratejik liderlik uygulamalarının öğretmenlerin uzaktan eğitim süreçlerindeki tutum ve yeterlik algılarına etki ettiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, okul yöneticilerinin politik, yönetimsel ve etik liderlik uygulamalarını güçlendirmeleri önerilmektedir. Ayrıca, öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin mesleki gelişim ve destek gereksinimlerinin karşılanması ve eğitim kurumlarında teknolojik alt yapılarının tamamlanması eğitim kurumlarının genel başarısını artıracak önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The pandemic has significantly impacted both life and schools. The closure of schools and the transition to distance education have increased the importance of strategic leadership. The main purpose of this research is to examine the relationship between teachers' attitudes towards distance education and the strategic leadership behaviors of school administrators. A relational survey model was used within the framework of a quantitative research approach. The population of this research consisted of 7,192 teachers working in private and public schools in Çanakkale. 348 teachers working in private and public schools in Çanakkale constitute the research sample. The“Strategic Leadership Questionnaire (SLQ),”developed by Pisapia (2009) and adapted to Turkish culture by Aydın (2012), was used as the data collection tool. In addition, the“Teachers' Views on Distance Education Scale”developed by Kurnaz, Kaynar, Barşık, and Doğrukök (2020) in order to determine teachers' opinions on the distance education process was also included in the study. The data obtained within the scope of the research were statistically examined using t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation coefficient and multiple regression analysis techniques in order to reveal significant differences and relationships. The conformity of the data to normal distribution was checked by examining the skewness and kurtosis coefficients. Cohen's d and eta squared values were used to determine the effect size of the significant statistical results. As a result of the analyses, it was determined that political and administrative practices significantly predicted teachers' perceptions of their own possibilities and competence in distance education, while ethical practices significantly predicted teachers' perceptions of homework in distance education. The findings revealed that strategic leadership practices affect teachers' attitudes and perceptions of competence in distance education processes. In this direction, it is recommended that school administrators strengthen their political, administrative and ethical leadership practices. In addition, meeting the professional development and support needs of teachers regarding distance education and completing the technological infrastructure in educational institutions are considered as an important element that will increase the overall success of educational institutions.