Over karsinomlarında PIK3CA, PTEN, ARID1A, COTCH1 immunekspresyonun fonksiyonel stroma ile ilişkisi
Association of PIK3CA, PTEN, ARID 1A, NOTCH1 immunoexpression with functional stroma in ovarian carcinomas
- Tez No: 760893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KOŞAR CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, epitelyal over tümörlerinin fonksiyonel stromasında immunohistokimyasal yöntemle PTEN, NOTCH1, PIK3CA VE ARID1A immunekspresyonunun düzeyini araştırmak; bu belirteçlerin klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini sorgulamak, farklı klinikopatolojik özelliklerdeki olgu gruplarında bu boyaların immunekspresyonlarını karşılaştırmak; elde edilecek sonuçları literatür ışığında tartışmak amaçlanmıştır. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2005-2022 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği tarafından opere edilen ve Tıbbi Patoloji Kliniği'nde incelenen epitelyal over karsinomu tanısı almış hastalar, hastane bilgi yönetim sisteminde geriye dönük (retrospektif) taranmıştır. Epitelyal over karsinom tanısı alan 145 adet vaka arşivimizde tarandı ancak yeterli tümör alanı içermemesi ya da immünhistokimyasal boyama için yeterli olmaması nedeniyle 113 adet olgu çalışmaya dahil edilerek incelenmiştir. Çalışmamızın sonucunda, yaşayan hastalarla exitus olan hastaların yaşlarının 50'den küçük ve 50'den büyük olma oranları arasında fark saptanmıştır. Yaşayan hastalarla exitus olan hastaların ARID1A boyanmalarının negatif/zayıf pozitif/güçlü pozitif oranları arasında fark bulunmamış, yaşayan hastalarla exitus olan hastaların NOTCH1 negatif-düşük/orta/güçlü boyanma oranları arasında fark bulunmamış, yaşayan hastalarla exitus olan hastaların PTEN negatif/normal dokudan zayıf/normal dokuya eşit veya normal dokudan fazla olma oranları arasında fark bulunmamıştır. Yaşayan hastalarla exitus olan hastaların ER, PR, WT-1, PAX8, Cerbb2, P53, İHK-ca125 pozitifliği oranları arasında fark bulunmamıştır. Yaşı 50'den küçük olan olgularla 50'den büyük olan olguların sağkalım süreleri arasında fark saptanmış, 50 yaş altında ortalama sağkalım 122.60±17.71 ay, 50 yaş üzerinde ortalama sağkalım 56.36±5.55 ay bulunmuş, exitus 45 hastanın 38'i 50 yaş üzeri tespit edilmiş ve 50 yaşın üzerindeki olgularda sağkalım daha kısa bulunmuştur. Olguların tümör çapı ortalaması 7.45±5.03, medyan 6.5, aralığı 0.4-28'tir. Olguların CA125 düzeyleri ortalaması 450.05±795.67, medyan 104, aralığı 4.7-3734'tür. Olguların %40.9'unun (45) tümör lokalizasyonu bilateral, %30.9'unun (34) lokalizasyonu sağ, %28.2'sinin (31) lokalizasyonu ise sol olduğu tespit edilmiştir. Lenfovasküler invazyon olan olgularla olmayan olguların sağkalım süreleri arasında fark saptanmış, Lenfovasküler invazyon olan 21 olgunun 14'ü exitus hastası olarak tespit edilmiş ve Lenfovasküler invazyon olan olgularda sağkalım daha kısa bulunmuştur. Metastaz olan olgularla olmayan olguların sağkalım süreleri arasında fark saptanmış, metastaz olan olguların sağkalımı 53.24±6.88 ay olup, metastaz olmayan olguların sağkalımı ise 147.02±15.09 ay olarak belirlenmiş ve metastaz olan olgularda da da sağkalım kısa bulunmuştur. FIGO evresi sağkalım süreleri incelendiğinde ise, erken olan olgularla geç olan olguların sağkalım süreleri arasında farkın olduğu tespit edilmiştir. Lokalizasyonlar, tümör tipleri, kapsül invazyonu ve kemoterapi alma ile sağkalım bakımından fark bulunmamıştır. Moleküler subtipi Tip1 olan olgularla subtipi Tip2 olan olguların progresyonsuz sağkalım süreleri arasında fark saptanmış, lenfovasküler invazyon olan olgularla olmayan olguların progresyonsuz sağkalım süreleri arasında fark saptanmıştır. NOTCH1, PTEN, ER, PR, WT-1, PAX8, Cerbb2, P53'de boyanma düzeyleri arasında sağkalım bakımından fark bulunmamıştır. Fonksiyonel stromal boyanmaya bakıldığında exitus olma bakımında fark bulunmamıştır. PTEN, NOTCH1, PIK3CA ve ARID1A stromal boyanmaları ile sağkalım arasında fark bulunmamıştır. Progresyonsuz sağkalım açısından bakıldığında PIK3CA stromal boyanması güçlü pozitif olanlarda progresyonsuz sağkalım daha kısa bulunmuştur. PTEN stromal boyanması negatif olan vakalarda lenfovasküler invazyon daha fazla bulunmuştur. PTEN, NOTCH1, PIK3CA ve ARID1A stromal boyanması negatif/zayıf pozitif/güçlü pozitif olanların yaş, tümör çapı, yaş grupları, tümör tipi, moleküler subtip, tümör lokalizasyonu, metastaz, FIGO evreleme ve progrese olma oranları arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the level of PTEN, NOTCH1, PIK3CA and ARID1A immunoexpression in the functional stroma of epithelial ovarian tumors by immunohistochemistry, to question the relationship between these markers and clinicopathological parameters, to compare the immunoexpression of these dyes in case groups with different clinicopathological characteristics and to discuss the results in the light of the literature. Patients diagnosed with epithelial ovarian carcinoma, who were operated by Pamukkale University Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 2005 and 2022 in Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology and examined in Medical Pathology Clinic, retrospectively (retrospectively) were scanned. 145 cases diagnosed as epithelial ovarian carcinoma were scanned in our archive, but 113 cases were included in the study because they did not contain sufficient tumor area or were not sufficient for immunohistochemical staining. As a result of our study, a difference was found between the rates of being younger than 50 and older than 50 years of age between living patients and those who died. There was no difference between the negative/weak positive/strong positive ratios of ARID1A staining between surviving patients and patients who died, and there was no difference between the rates of NOTCH1 negative-low/moderate/strong staining between surviving and deceased patients. There was no difference between the rates of being equal to or more than normal tissue. There was no difference between the rates of ER, PR, WT-1, PAX8, Cerbb2, P53, IHK-ca125 positivity between surviving and deceased patients. There was a difference between the survival times of the cases younger than 50 and those older than 50, the mean survival under 50 years old was 122.60±17.71 months, the average survival rate over 50 years old was 56.36±5.55 months, 38 of the 45 exitus patients were over 50 years old. Survival was found to be shorter in cases over 50 years of age. The mean tumor diameter of the cases was 7.45±5.03, the median was 6.5, and the range was 0.4-28. The mean CA125 levels of the cases were 450.05±795.67, the median was 104, and the range was 4.7-3734. It was determined that 40.9% (45) of the cases had bilateral tumor localization, 30.9% (34) localization was right, 28.2% (31) localization was left. There was a difference between the survival times of patients with lymphovascular invasion and those without. 14 out of 21 patients with lymphovascular invasion were found to be exitus patients, and survival was found to be shorter in patients with lymphovascular invasion. A difference was found between the survival times of the cases with and without metastasis, the survival of the cases with metastasis was 53.24±6.88 months, the survival of the cases without metastasis was determined as 147.02±15.09 months, and the survival of the cases with metastasis was also found to be short. When the survival times of the FIGO stage were examined, it was determined that there was a difference between the survival times of the early and late cases. There were no differences in survival by localizations, tumor types, capsule invasion, and receiving chemotherapy. A difference was found between the progression-free survival times of patients with molecular subtype Type1 and patients with subtype2. A difference was found between patients with lymphovascular invasion and patients without progression. There was no difference in survival between staining levels in NOTCH1, PTEN, ER, PR, WT-1, PAX8, Cerbb2, P53. Functional stromal staining showed no difference in terms of exitus. There was no difference between PTEN, NOTCH1, PIK3CA and ARID1A stromal staining and survival. In terms of progression-free survival, progression-free survival was found to be shorter in patients with strong positive PIK3CA stromal staining. Lymphovascular invasion was more common in cases with negative PTEN stromal staining. There was no difference between the age, tumor diameter, age groups, tumor type, molecular subtype, tumor localization, metastasis, FIGO staging and progression rates of those with negative/weakly positive/strongly positive PTEN, NOTCH1, PIK3CA and ARID1A stromal staining.