Okulların değerlere göre yönetilme durumlarına ilişkin yönetici ve öğretmen algılarının analizi (Kızıltepe örneği)
Analysis of the perseptions of administrators and teachers regarding the administration of schools by values (Kiziltepe sample)
  1. Tez No: 760899
  2. Yazar: ALAADİN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Uzun bir dönem pozitivist bakış açısıyla eğitim yönetiminde yapılan araştırmalarda yeteri kadar önem verilmeyen değerler, toplumsal düzeni sağlayan önemli bir dinamik olsa da ancak 1920'li yıllarda Hawthorne çalışmalarıyla dikkat çekmeye başlamış, toplumsallaşma ve yönetim gibi alanlarda daha sık duyulur olmuştur (Linstead, 2001). Bu araştırmanın amacı da, resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin okulların değerlere göre yönetilmesi ile ilgili algılarının analizini yapmaktır. Araştırmadaki veriler, karma yöntemle elde edilmiştir. Araştırmanın nicel boyut evrenini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Mardin ili Kızıltepe ilçesindeki resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve liselerde aktif olarak görev yapan toplam 3338 yönetici ve öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyut örneklemi ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile araştırmaya dâhil olan 340 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın nicel analizi için bilgi toplamada Yılmaz (2006) tarafından geliştirilen“Değerlere Göre Yönetim Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verileri elde etmek için ise altı sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir form kullanılmıştır. Maksimum çeşitlilik tekniğiyle evrenden 10 öğretmen ve 10 yönetici olmak üzere toplam 20 kişilik çalışma grubuyla görüşmeler yapılmıştır. Cinsiyet, görev türü, okul bölgesi ve okul türü değişkenleri için T- Testi; yaş, kıdem ve çalıştıkları kademe değişkenleri için ise ANOVA yapılmıştır. Aralarında anlamlı fark olan değerlerin kaynağını tespit etmek için Post Hoc testlerinden Tukey Testi yapılmıştır. Nitel veriler için ise içerik analizi yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda cinsiyet, yaş, kademe, okul türü, okul bölgesi ve görev türü değişkenleri bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Kıdem değişkeninin 1-5 yıl ile 11-15 yıl çalışma deneyimine sahip gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Nitel verilerin analizi sonucunda katılımcıların çoğunun (N=14) değerlerle yönetimin adalet, eşitlik ve liyakatı çağrıştırdığını, yarısından fazlasının ise (N=13) ise idarecilerin değerlerle yönetim ilkelerine uyduğuyla ilgili olumlu görüşte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Values, which have not been taken into consideration enough by the studies carried out on the positivist view for a long time, have only gotten attention after Hawthorne studies in 1920s and begun to be heard more often though they are important dynamics in the concepts such as socialisation and management (Linstead, 2001). The purpose of this study is to analyze the perceptions of teachers and administrative staff working in state and private primary, secondary and high schools in Kızıltepe district of Mardin province regarding schools' management by values. The data was collected by a mixed method. The population of the study consists of 3338 administrative staff and teachers actively working in the state and private primary, secondary and high schools in Kızıltepe district of Mardin province during the 2021 and 2022 academic year. The sample of the study for quantitative analysis consists of 340 participants by simple random sampling method. A 'Scale of Management by Values' developed by Yılmaz (2006) was used in data collection for the quantitative analysis. An interview was done with a sample of totally 20 participants, 10 of whom are teachers and 10 are administrative staff by maximum diversity sampling method for the qualitative analysis. T-Test was used for the comparison of groups based on the variables of gender, school type, school region and profession type and ANOVA was used in order to determine the relationship between the variables of age, professional seniority and students' grade. Tukey test of Pos Hoc was used in order to find the source of the figures for the variables which has meaningful difference. Content analysis was used for qualitative data. According to the findings of the study, no significant difference was found within the variables of gender, age, grade, school type, school region and profession type. A signicant difference was found between 1-5 years of experience and 11-15 years of experience in the seniority variable. According to the findings of qualitative analysis, most of the participants (N=14) believe that the management by values evoke justice, equality and merit while it is recorded that more than half of them (N=13) has a positive view that the administration staff follow the principles of management by values.