Biyoloji ders kitabında yer alan hücre bölünmeleri ünitesindeki ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of the measurement and evaluation activities in the cell division unit in the biology textbook according to teacher opinions
- Tez No: 760937
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Millî Eğitim Bakanlığı Tâlim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren beş yıl süreyle ders kitabı olarak tüm Türkiye'de okutulması kabul edilen 10. Sınıf Biyoloji ders kitabının Hücre Bölünmeleri ünitesinin bölüm sonu ve ünite sonunda yer alan ölçme değerlendirme etkinliklerine ait öğretmen görüşleri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama modeli dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Tâlim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca belirlenmiş ölçme değerlendirme yeterlik kriterlerinden faydalanılarak doküman incelemesi yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Türkiye'deki devlet okullarında görev yapan yirmi (20) biyoloji öğretmeninden oluşmaktadır. Uzman görüşleri ve ilgili literatür ışığında biyoloji ders kitabı ölçme değerlendirme formu hazırlanmıştır. Hazırlanan form doğrultusunda ilgili üniteye ait bölüm sonu ve ünite sonunda yer alan ölçme değerlendirme bölümleri öğretmenlerce değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlere ayrı ayrı kodlar verilmiştir. Elde edilen veriler betimsel olarak çözümlenerek frekans hâlinde ifade edilmiştir. Söz konusu ölçme değerlendirme bölümleri değerlendirildiğinde yeterli düzeyde bulunurken bir takım eksiklikler de saptanmıştır. İncelenen etkinliklerin kazanımlara uygun olduğu, dil açısından anlaşılır ve sade olduğu belirtilirken geleneksel ölçme yaklaşımlarının ağırlıklı olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çoktan seçmeli soru sayısının artırılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined teachers' opinions about measurement and evaluation activities both at the end of the chapters and at the end of the Cell Divisions unit of the Biology textbook, which was accepted as a textbook for five years starting from the 2018-2019 academic year by the Ministry of National Education Board of Education. A qualitative descriptive model was used. In the research, the document review method was applied by using the assessment and evaluation qualification criteria determined by the Board of Education. The research was conducted with twenty (20) biology teachers working in public schools in Turkey. Biology textbook assessment and evaluation scale was prepared in the light of expert opinions and related literature. By using this scale, the measurement and evaluation activities at the end of the chapter and at the end of the unit were evaluated by the teachers. Separate codes were given to the teachers who participated in this study. The data were analyzed descriptively and expressed in frequency. When the assessment and evaluation sections were evaluated, while they were found to be sufficient in general, some deficiencies were also detected. While the activities examined were suitable with the learning targets, and these activities were in plain and understandable language, it was determined that traditional measurement approaches were predominant. However, it was suggested that the number of multiple-choice questions could be increased.