An effect image steganography system based on pixels disparity value and secret message compression
- Tez No: 761050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojide ve modern iletişimde birinci öncelik, veri gizleme düşünüldüğünde etkili ve hassas bir steganografi şeması geliştirmektir. Gizli bir mesajı gizlemek için böyle bir şema geliştirmek, ideal olarak iletim ortamındaki gizli verileri iyi bir şekilde gizlemelidir. Bir steganografi sistemi bağlamındaki acil zorluklar, güvenlik, algılanamazlık ve kapasite konularını içerir. Bu konuların iyileştirilmesi, somutlaştırmak için steganografi yönteminde Tepe-Sinyal-Gürültü Oranı artırılarak yapılmalıdır. Ayrıca, algılanamazlık ve sağlamlık geliştirmesi gereklidir, bu tez 〖Pixel〗_(s /) 〖Pixel〗_(d )yöntemi ile geliştirilmiş bir steganografi sistemi önermektedir. Geliştirilmiş bir önerilen sistem, yukarıda belirtilen sorunların üstesinden gelinmesine yönelik kanıtlar sunar. Bu araştırmada kullanılan ana katkı, resim ve metin hazırlama ile başlayıp, gömme aşamasından geçen ve büyük zorluklarla karşılaşan ve bu araştırmada altı çizilen değerlendirme aşamasıyla biten değerlendirme aşaması ile sona ermektedir. Son olarak, sistemin değerlendirilmesinden sorumlu olması nedeniyle büyük önem verilen değerlendirme aşaması. Sistemin uygulanması için standart veri setleri (USC-SIPI) kullanılmaktadır. Bu çalışma ile elde edilen Pik Sinyal-Gürültü Oranı (77,203 dB) açısından mükemmel sonuçlar. Bulgulara dayanarak, önerilen şema, mevcut sorunların üstesinden gelmek için kapasiteyi, algılanamazlığı ve güvenliği artırmaya yönelik kanıtlar sunmaktadır. Literatürdeki önceki yöntemlerle karşılaştırıldığında üstün algılanamazlık elde edildi.
Özet (Çeviri)
The first priority in the technology and modern communication is improving an effective and delicate steganography scheme when considering data hiding. Developing such a scheme for hiding a secret message should ideally disguise the hidden data well within transmission media. Pressing challenges in the context of a steganography system include security, imperceptibility, and capacity issues. Enhancing these issues must be done by enhancing the Peak-Signal to Noise Ratio in the steganography method to concretize it. Furthermore, imperceptibility and robustness enhancement are required, this thesis is proposed an enhanced steganography system made by 〖Pixel〗_(s /) 〖Pixel〗_(d )method. An enhanced proposed system gives evidence towards overcoming the aforementioned issues. The main contribution utilized in this research starting with image and text preparation passing by embedding stage and ending with the evaluation stage, which is suffering huge challenges and underscored in this research. Finally, the evaluation stage which gives tremendous attention due to the responsible for the evaluation of the system. For implementing the system, standard datasets (USC-SIPI) are used. Excellent results in terms of Peak Signal-to-Noise Ratio (77.203 dB) achieved by this study. Based on the findings, the proposed scheme gives evidence to increase capacity, imperceptibility, and security to overcome existing issues. Superior imperceptibility achieved compare with previous methods in the literature.