Keratokonus hastalarında hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisinin 18 yaş altı ve 18 yaş üstündeki hastalarda kısa dönem tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of SHOT-TERM treatment results of accelerated corneal collagen CROSS-linking therapy in patients under 18 and over 18 years of age in patients with keratoconus
  1. Tez No: 761114
  2. Yazar: MUSTAFA TURUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Keratokonus hastalarında uygulanan 7.2J/cm2 hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisinin (HKKÇB) 18 yaş altı ve 18 yaş üzerindeki hastalarda postoperatif 6. ay sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Ocak 2018 ve Ocak 2022 tarihleri arasında keratokonus tanısı alan ve HKKÇB (12mW/cm2 ve 10dk) tedavisi yapılan 82 hastanın 113 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. Değerlendirilen hastalar iki gruba ayrıldı. 18 yaş ve altı hastalar grup 1, 18 yaş üzerindeki hastalar grup 2 olarak ayrıldı. Çalışmaya alınan hastaların preoperatif (preop) ve postoperatif (postop) 6. ay sferik (SF), silindirik (SL) ve sferik eşdeğer (SE), logmar ile düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), korneal topografide ölçülen düz (K1), dik (K2), ortalama (Km) ve en dik (Kmax) keratometrik değerleri, santral kornea kalınlığı ve korneanın en ince noktasının kalınlığı, endotel hücre sayısı sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 20,1±4,9'du. Grup 1 yaş ortalaması 15,4±1,6 iken grup 2 yaş ortalaması 23,4±3,4 olarak bulundu. Grup 1 de 23(%69) erkek ve 10(%31) kadın bulunurken grup 2'nin 27(%55) erkek ve 22(%45) kadındı. Grup 1 de 33 hastanın 48 gözü dahil edlilirken grup 2 de 49 hastanın 65 gözü dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate the postoperative 6th-month results of 7.2J/cm2 accelerated corneal collagen cross-linking treatment (A-CXL) in keratoconus patients under and above 18 years of age. Material-Methods: Between January 2018 and January 2022, 113 eyes of 82 patients diagnosed with keratoconus and treated with A-CXL (12mW/cm2 and 10min) in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, were retrospectively evaluated. The study population was divided into two groups; patients aged 18 and younger in group 1 and patients over 18 in group 2. The following parameters were evaluated in preoperative (preop) and postoperative (postop) 6th-month period; spherical power (SF), cylindrical power (CL), spherical equivalent (SE), visual acuity without logmar correction (VA), best corrected visual acuity (BCVA), endothelial cell count, and keratometric values measured in topography as corneal flat (K1), steep (K2), mean (Km), and steepest (Kmax), central corneal thickness (CCT) and the thickness of the thinnest point of the cornea (TTPC). Results: The mean age of the patients included in the study was 20.1±4.9. The mean age of group 1 was 15.4±1.6 years and the mean age of group 2 was 23.4±3.4. There were 23 (69%) men and 10 (31%) women in group 1, as well as 27 (55%) men and 22 (45%) women in group 2.