Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp kliniğine başvuran dermatolojik acil hastaların demografik ve klinik incelemesi
Demographic and clinical examination of emergency dermatology patients admitted to Ankara Education and Research Hospital emergency department
- Tez No: 913813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Acil Tıp Kliniğine Başvuran dermatolojik acil hastaların demografik ve klinik değerlendirilmesi. Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Tezi, ANKARA 2012 Bu çalışmanın amacı, deri lezyonları ile başvuran yetişkin hastaların sıklığını belirlemek, hangi şikâyetlerle başvurulduğunu ve sıklıkla hangi tanıları aldığını, dermatolojik lezyonlar ile prezante olan sistemik hastalıkları, acil olmayan durumlarda dermatoloji polikliniğinin değil acil servislerin tercih edilmelerinin sebeplerini araştırmaktır. 01.06.2011- 01.01.2012 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Erişkin Acil Servisine dermatolojik şikayetlerle başvuran 262 hastanın dahil edildiği prospektif bir çalışmadır. Acil serviste en sık tanı konulan ilk 3 tanı sırası ile akut ürtiker (%41.6), makulopapuler ilaç erupsiyonları (%17.2), pruritis (%7.6) idi. Tüm hastaların 26'sı (%9.9) için dermatoloji konsültasyonu istendi. Acil tıp hekimleri dermatoloji konsültasyon ön tanılarında %84.6, dermatoloji poliklinik kontrol sonrası ise %75,8 dermatologlarla aynı fikirde oldular. Dermatolojik şikayetler ile Acil servise başvuran hastalara ve hastayı değerlendiren Acil Tıp Uzmanlarına durumun gerçekten acil olup olmadığı soruldu. İki yüz altmış iki hastanın 194'ü (%74.0) durumlarının acil olduğunu söylerken, hekimler ise sadece 105 (%40.0) hastayı gerçekten acil olarak değerlendirdiler. Genel olarak tüm hastalara neden acil servisi tercih ettikleri soruldu. Hastalar en sık (%20.6) kaşıntı ve ağrılarının çok şiddetli olması sebebiyle acile geldiklerini söylediler Dermatolojik yakınmalar ile Acil servise başvuran hastalar sıklıkla“gerçek acil”olmasa da, kozmetik, sosyal, kültürel ve çevresel faktörler acil servislere başvuru sıklığını arttırmaktadır. Bununla beraber mortalite ve morbiditesi yüksek olan dermatolojik hastalıklar Acil Tıp Uzmanları tarafından iyi bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
Demographic and clinical evaluation of the patients presented to emergency department with dermatologic complaints. Master Thesis Department of Emergency Medicine, ANKARA 2012. The purpose of this study, to determine the frequency of adult patients presenting with skin lesions, which complaints they have and in which the diagnosis they received, systemic diseases which present with dermatologic lesions and to investigate why the patients with dermatological copmlaints prefer to apply to emergency service instead of dermatology policlinic for non-urgent cases. This study is a prospective study including 262 patients with dermatological symptoms applied to Ankara Training and Research Hospital Emergency Department in the emergency department are acute urticaria (41.6%), maculopapular drug eruptions (17.2%), pruritus (7.6%), respectively. 26 of all patients (9.9%) were consulted to dermatology. The emergency medicine physicians and dermatology clinic dermatologist were agreed with same diagnosis in 84.6% of dermatology consultations, and in 75.8% of dermatology clinic dermatologists'control. Patients presenting to emergency department with Dermatologic complaints were asked whether it really is urgent, 194 of two hundred sixty-two patients (74.0%) said that this was an emergency situation but Emergency Medicine Specialists assessed only 105 patients (40.0) as real emergencies. In general, all patients were asked why they prefer the emergency service. Patients most frequently (20.6%) said they'd come to the emergency room due to severe itching and pain. Patients with dermatological complaints are often admitted to the emergency department without a“real emergency”situation but, cosmetic, cultural and environmental factors increase the frequency of emergency visits. Nevertheless, dermatologic diseases with high mortality and morbidity are well known by the Emergency Medical Specialists.