Theoretical investigation of spectroscopic and some electronic properties of (E)-4-((P-tolylimino) methyl) phenyl acrylate Schiff base by DFT method
(E)-4-((P-tolilimino)metil)fenil akrilat Schiff bazının spektroskopik ve bazı elektronik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
- Tez No: 831804
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Schiff bazları; eczacılıkta, tıpta, biyolojik sistemlerde, kozmetikte, tarım alanında, boyar maddelerin üretiminde, plastik sanayisinde, uçak sanayisinde, sıvı kristal teknolojisinde, elektronik endüstrisinde ve analitik kimya gibi çeşitli dallarda öneme sahip bileşiklerdir. Bu çalışma, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) yöntemini kullanarak (E)-4-((P-tolilimino)metil) fenil akrilat Schiff bazının spektroskopik ve elektronik özelliklerini teorik olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Schiff bazı molekülünün yapısı FT-IR ve NMR spektroskopisi ile teorik olarak aydınlatıldı. Schiff bazının moleküler geometrisi Gauss View 5.0 programıyla çizildi ve yapısı B3LYP/6-311++G(d,p) teori düzeyinde DFT metodu kullanılarak optimize edildi. Optimizasyon hesabından sonra harmonik frekans hesabı yapıldı ve hesaplama sonucunda negatif frekans görülmediği için molekülün kararlı yapıda olduğu anlaşıldı. Çalışılan Schiff bazının literatürde kristal verileri olmadığı için benzer moleküllerin yapısal parametreleri ile karşılaştırılması yapıldı ve deneysel verilerle uyumlu sonuçlar elde edildiği görüldü. Titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapıldı ve hesaplanan teorik frekans değerlerinin deneysel spektrumlarla iyi bir uyum içinde olduğu görüldü. Hesaplanan NMR kimyasal kaymalarının da deneysel değerlerle iyi bir uyum içinde olduğu bulundu. Ayrıca, Schiff bazının HOMO-LUMO moleküler orbital enerjileri ile doğrusal olmayan optik (NLO) özellikleri hesaplandı ve önemli ölçüde NLO aktivitesine sahip olduğu bulundu. Son olarak, elektrofilik ve nükleofilik saldırıların reaktivitesini ve potansiyel bölgelerini incelemek için moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) analizi yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, (E)-4-((P-tolilimino)metil) fenil akrilat Schiff bazının spektroskopik ve elektronik özelliklerine ilişkin değerli bilgiler sağlar ve gelecek vaat eden optik ve elektronik özelliklere sahip yeni organik materyallerin tasarlanmasında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases; They are compounds that have importance in various branches such as pharmacy, medicine, biological systems, cosmetics, agriculture, production of dyes, plastics industry, aircraft industry, liquid crystal technology, electronics industry and analytical chemistry. The present study aims to theoretically investigate the spectroscopic and electronic properties of (E)-4-((P-tolylimino) methyl) phenyl acrylate Schiff base using the Density Functional Theory (DFT) method. The structure of Schiff base molecule was theoretically elucidated by FT-IR and NMR spectroscopy. The molecular geometry of the Schiff base was drawn with the Gauss View 5.0 program and its structure was optimized using the B3LYP/6-311++G(d,p) theory level DFT method. After the optimization calculation, the harmonic frequency calculation was made and it was understood that the molecule was in a stable structure since no negative frequency was observed as a result of the calculation. Since the studied Schiff base does not have crystal data in the literature, it was compared with the structural parameters of similar molecules and it was seen that the results were compatible with the experimental data. The vibration frequencies were marked and it was seen that the calculated theoretical frequency values were in good agreement with the experimental spectra. The calculated NMR chemical shifts were also found to be in good agreement with the experimental values. Also, nonlinear optical (NLO) properties of Schiff base with HOMO-LUMO molecular orbital energies were calculated and found to have significant NLO activity.