İterasyon yöntemleri için Cesàro yakınsaklık
Cesàro convergence for iteration methods
- Tez No: 761195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE CONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak toplanabilme teknikleri ve iterasyon yöntemleri incelenmiştir. Daha sonra literatürde mevcut olan ve yeni geliştirilen iterasyon yöntemleri için sabit nokta yaklaşımları ile ilgili teoremler verilmiştir. Ayrıca bazı iterasyon yöntemleri için Cesàro anlamında toplanabilme tekniğine bağlı olarak ergodik teori üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Son olarak asimptotik genişlemeyen dönüşümler için Halpern iterasyonu ile Cesàro ortalamasının güçlü yakınsaklığı üzerine yapılan çalışma irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, summability techniques and iteration methods are examined. Then, theorems about fixed point approximations are given for the newly developed iteration methods which are in the literature. In addition, studies on ergodic theory which are related to the Cesàro sense summability technique are examined for some iteration methods. Finally, the study on the strong convergence of the Halpern iteration and the Cesàro mean were discussed for asymptotic non-expanding transformations.