COVID-19 hastalığında mortaliteyi etkileyen faktörler
Factors that affect mortality in COVID-19 disease
- Tez No: 761245
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Aralık 2019'dan beri karşı karşıya olduğumuz COVİD-19 hastalığı nedeniyle yüksek oranda ölümler meydana gelmiştir. Yoğun bakım sürecinde takip edilen bu hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi, hastalığa bağlı mortalitenin azaltılması açısından önemlidir. Çalışmamızda; COVİD-19 hastalarında yoğun bakım mortalitesini etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Mart 2020 ile Mart 2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitelerinde takip ve tedavi edilen COVİD-19 RT-PCR testi pozitif olan 619 hasta çalışmamıza dahil edildi. 18 yaş altı ve COVİD-19 RT-PCR testi negatif olan hastalar toraks bilgisayarlı tomografi bulguları veya semptomları olsa dahi çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, laboratuvar parametreleri, aşı olup olmama durumu ve yoğun bakım takiplerinde gelişen klinik durumları retrospektif olarak incelenmiş, yaşayan ve ölen hastaların bilgileri karşılaştırılarak COVİD-19 hastalığına bağlı yoğun bakım mortalitesini etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Bulgular: Yoğun bakım ünitesine kabul edilen COVİD-19 hastalarında %58,6 gibi yüksek oranda mortalite görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: There has been a high rate of deaths due to the COVID-19 disease, which we have been facing since December 2019. Determining the factors affecting mortality in these patients who are followed up in the intensive care unit is important in terms of reducing the mortality due to the disease. In our study; We aimed to investigate the factors affecting intensive care mortality in COVID-19 patients. Material and Method: Between March 2020 and March 2022, 619 patients with positive COVID-19 RT-PCR test, who were followed up and treated in the Anesthesia Intensive Care Units of Akdeniz University Faculty of Medicine, were included in our study. Patients under the age of 18 years and with negative COVID-19 RT-PCR test were not included in the study even if they had chest computed tomography findings or symptoms. The demographic data of the patients, comorbidities, laboratory parameters, vaccination status, and clinical conditions developed during the intensive care follow-up were analyzed retrospectively, the information of living and deceased patients was compared and the factors affecting intensive care mortality due to COVID-19 disease were analyzed. Results: A high mortality rate of 58.6% was observed in COVID-19 patients admitted to the intensive care unit.