The efficacy of vocabulary learning strategies through intensive reading practices of beginner level learners
Başlangıç seviyesindeki öğrencilerin yoğun okuma çalışmaları aracılığıyla kelime öğrenme stratejilerinin etkililiği
- Tez No: 761249
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma katılımcı grup tarafından kullanılan kelime öğrenme stratejilerinin (KÖS) etkililiğini tanımlamayı ve yorumlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, Diyarbakır'daki bir devlet okulunda 14 7.sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Bu çalışmada; veri toplamak için görüşme soruları, yarı yapılandırılmış gözlem formları ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu doğrultuda; çalışma, daha kapsamlı veri elde edebilme amacıyla karma yöntem yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmında, başka bir akademisyen tarafından hazırlanmış olan tutum ölçeği herhangi bir değişikliğe gidilmeden kullanılmıştır. Bu ölçek, katılımcıların tutumlarındaki değişiklikleri gözlemlemek adına ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın nitel kısmında, eylem araştırması araştırma yaklaşımı olarak kullanılmış ve eylem araştırması adımları yarı yapılandırılmış gözlem formları ve görüşme soruları yardımıyla nitel veri elde etmek amacıyla takip edilmiştir. Nitel verinin analizi esnasında tematik analiz kullanılmıştır. Elde edilen veri, etkili kelime öğrenme stratejilerinin seçiminin katılımcılar arasında farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bunun yanında; öğretmenle çeşitli amaçlarla etkileşim halinde olma, kelime defteri kullanma, not alma, tahmin etme ve farklı sıklıklarla sözlük kullanımı katılımcılar nezdinde dikkat çeken stratejiler olmuştur. Ek olarak, okuma metinleri ve farklı kelime öğrenme stratejisi kullanımı kelime öğrenme konusunda katılımcılar tarafından faydalı bulunmuştur. Ayrıca; tutum ölçeği, öğrencilerin kelime öğrenme stratejisi kullanma konusundaki isteğinin süreç sonunda arttığını ortaya koymuştur. Son olarak, uygulama ve araştırma adına çıkarımlar, bu çalışmanın sonuçları ve bulguları ışığında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe and interpret the efficacy of vocabulary learning strategies (VLSs) employed by the participant group. The study was conducted with 14 seventh grade students at a state school in Diyarbakır. In the study; interview questions, semi-structured observation forms, and attitude scale were used to collect data. In this direction, the study used convergent parallel mixed-methods research design with the aim of acquiring more comprehensive data. For the quantitative aspect of the study, the attitude scale which was constituted by another scholar was employed without any changes. It was applied as pre-test and post-test to observe the changes in the participants' attitudes. For the qualitative aspect of the study, the action research was employed as research approach and its steps were followed to obtain qualitative data with the help of semi-structured observation forms and interview questions. During the analysis of the qualitative data, thematic analysis was employed. Acquired data showed that the selection of effective VLSs varied across the participants. However; interacting with teacher for different purposes, using vocabulary notebook, note-taking, guessing and use of dictionary with different frequencies were remarkable strategies for the participants. Additionally, the reading texts and diverse VLS use were found beneficial in vocabulary learning by the participants. Besides, the attitude scale revealed that learners desire to use VLS increased at the end of the study. Finally, the implications for practice and research were presented in light of findings and results of the current study.