Biyolojik birikime neden olan bazı ağır metallerin drosophila melanogaster'in gelişimi, morfolojisi ve politen kromozomları üzerine etkisi
- Tez No: 76127
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada sodyum arsenit ve krom (III) klorürün Drosophila melanogaste'rin metamorfoz süresi, morfolojisi, larva gelişimi, eşey oranı ve politen kromozomları üzerine toksik etkileri incelenmiştir. Her iki ağır metalin de Fi ve F2 neslinde, metamorfoz süresini etkilemediği; F1 neslinde, fenotipik anormalliklere, eşey oranında sapmalara neden olduğu; larva gelişimini engellediğlı; politen kromozomlarda aberasyonlara sebep olduğu gözlenmiştir. Sodyum arsenitin morfoloji üzerine toksik etkilerinin F2 neslinde de devam ettiği tesbit edilmiştir. Bu iki ağır metalin birlikte (As+Cr) uygulanması ile ayrı ayrı etkilerinden daha az toksik etki yaptığı bulunmuştur. Bilim Kodu: 4010103
Özet (Çeviri)
In this study, toxic effects of sodium arsenite and chromium (III) chlorur on the period of metamorphosis, morphology, larvae development, sex rate and polyten chromosomes of Drosophila melanogaster have been investigated. It has been observed that both of the metals had no effect on the duriation of metamorphosis at the Fi and F2 generations, these metals cause deviations on the sex rate, hinder the larval development and resulted in aberations of polytene chromozame. In addition, it has been determined that the toxic effect of sodium arsenit on morphology countinued at the F2 generation. It was found that the combined application of two heavy metals (As+Cr) was less effective than in their indivudual application. Science code: 4010103