Güneş pillerinin mikroişlemci ile konum kontrolünün tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 76128
  2. Yazar: M.AKİF YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
GÜNEŞ PİLLERİNİN MİKROİŞLEMCİ İLE KONUM KONTROL DEVRESİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet Akif YEŞİLKAYA GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Bu çalışmada, güneş pilleri ile elektrik üretiminde güneş enerjisini daha verimli kullanmak amacıyla, güneş pillerinin konumunun ışınları daima 90° açı ile takip etmesi için bir elektronik devre ile mekanik yapısı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla PIC16C76 mikrodenetim tümdevresi kıülanılmışttr. Taşıyıcı plakanın ışık kaynağının konumunu algılaması BPW 17 fototransistörleri kullanılarak yapılmıştır. Dört adet fototransistörde, ışık şiddetine bağlı olarak oluşan analog akün bilgileri, gerilime çevirilmiş ve daha sonra bu bilgiler her biri ayrı süzgeç devresinden geçirilerek PIC16C76 mikrodenetim tümdevresinin analog-sayısal çevirici liman girişlerine bağlanmıştır. Sayısala çevirilen bu dört değer, birbirleri ile yazalım aracılığıyla karşılaştırılarak plakanın döneceği yön saptanmıştır. Dönme hareketini sağlamak üzere iki adet 7,5°'lik PM adım motor kullanılmışur. Plakanın daha hassas hareket edebilmesi adım motorlara bağlanan dişli kutusu ve dişliler aracılığıyla sağlanmıştır. Adım motor kullanılması nedeniyle açık döngü kontrol sistemi kullanılmıştır. Yazılım, alt programlan çağırarak kullanan ana program şeklinde hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 608.01.04 Özel Elektrik Makinalan Anahtar Kelimeler : Mikrodenetim, PIC16C76, Fotoalgılayıcılar, Pozisyon kontrol, Adım motor, Açık döngü kontrol Sayfa Adedi : 207 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇELİKKOL
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND CONSTRUCTION OF MICROPROCESSOR BASED SOLAR CELL POSITION CONTROL ( M.Sc Thesis ) Mehmet Akif YEŞİLKA Y A GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT In this study, an electronic control circuit and its mechanical structure have been designed and constructed to obtain the maximum light-electrical energy conversion. The panel carrying solar cell arrays follows the sunlight at an angle of 90°. This control has been realized by means of PIC16C76 microcontroller. The panel carriage detects the position of the light source and adjusts itself using four BPW 17 phototransistors mounted at its corners. In these phototransistors the analogue current signals that are closely proportional to the luminance intensity are converted to voltages and then each of these derived data voltages is first filtered and then connected to the analog-digital converter port of PIC16C76 microcontroller. After these four signals that are converted to digital values are compared with each other through software, the direction which the panel should turn to is determined. In order to obtain the rotations, two 7,5° PM step motors have been used. More sensitive movements are obtained trough gearboxes and gears that are connected to the step motors. The use of step motors for rotational movements necessitates open loop control system. The software consists of a main program that calls subroutines. Science Code 608.01.04 Special Electric Machinery Keywords : Microcontroller, PIC16C76, Photosensors, Position control, Step motor, Open loop control Number of the Pages : 207 Adviser of the Thesis : Assist. Prof. Fadıl ÇELİKKOL