Mikrodenetleyici kontrollü diş protezi pişirme fırını
The Control of dental prosthesis curing oven with microcontroller
  1. Tez No: 76126
  2. Yazar: METİN KAPIDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN GÜLEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, diş protezi pişirmede kullanılan, Mikrodenetleyici kontrollü firın gerçekleştirilmiştir. Fırının kontrolünü sağlayan, kontrol kartı tasarlanmıştır. Sistemin kontrolünde 8 bitlik PIC16C64 Mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Bu -elemanı programlamak için, MPASM dili kullanılmıştır. Sistemde yük olarak; ısıtıcı, kompresör ve valf kontrol edilmiştir. Basınç sabit olup, tuşlardan girilen, zaman ve sıcaklık değerine göre firın otomatik olarak, çalışmaktadır. Protatip geliştirmeden önce çeşitli sıcaklık kontrol sistemleri incelenmiştir. Her yönüyle en uygun sistemin tasarlanmasına dikkat edilmiştir. Bilim Kodu : 225.10.01 Anahtar Kelimeler : 16C64 mikrodenetleyici, Diş Protezi, Kontrol Kartı Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
In this study, dental prosthesis curing for automated control of oven is designed using microcontroller system. The PIC16C64 8-bit mocrocontroller chip is used in the system. The programming language is MP ASM. In the automatic oven; heater, copmressor and valve is controlled. Some research work is carried out about various heat control and timing techniques and circuits before designing prosess of the protatype system. Curing oven is fully automatically operated, only timing and temperature information is entered from keyboard while pressure is kept constant at a suitable level. Science code Key Words Page number Adviser 225.10.01 16C64 microcontroller, Dental Prosthesis, Control Card 66 Doç.Dr. İnan GÜLER