New era of surrealism in the digital age of games
Oyunların dijital çağında yeni sürrealizm çağı
- Tez No: 761270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Art History, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dijital oyun, son otuz yılda insan dinamikleri içindeki potansiyelini keşfetmeye yeni başlayan acemi bir alandır. Buna karşılık Sürrealizm, bir asır önce avangard bir hareket olarak kurulmuş ve her mecrada farklı formlarda ortaya çıkmıştır. Yine de Sürrealizm halk arasında popülerlik yakalayamamış ve kitlesel eğlence ürünlerinin gölgesinde kalarak önemi tam olarak anlaşılamamıştır. Dijital oyunların gelişimine kadar; sanatın etkileşimi her zaman seyircinin algısına bağlı olmuştur. Seyircinin sürekli aktif katılımını gerektiren bir fenomen olan Sürrealizm; şu ana kadar yalnızca sanatı etkileşimli bir deneyim olarak algılayabilen niş insan grupları tarafından gerçekleştirilebildi. Ancak dijital oyunlar sürrealizmin algılanma şekline devrim getirerek herkesin mecra ile etkileşimi sağlayabilir. Bu şekilde sürreal aktivite sanat camiasının dışında da varlığını sürdülebilen bir olgu haline gelebilir. Bu makale sürrealizmin dijital oyun alanında nasıl varlığını sürdürdüğünü incelemek amacıyla yazılmıştır. Makalede, Cardboard Computer'dan Kentucky Route Zero isimli oyun analiz edilerek, oyunun sürrealist etkinlikle ilişkisini ve sürrealist bir deneyim yaratmayı hangi yollarla başardığı anlamaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital gaming is a novice field that just started to explore its potential within human dynamics in the last three decades. In contrast, Surrealism was founded a century ago as an avant-garde movement and it has morphed into every medium with different forms. Still, Surrealism has not been popular, and its importance has not been completely understood by being overshadowed by mass entertainment products. However, until the development of digital games; the interactivity of art had always been dependent on spectators' perception. For a phenomenon that requires the constant active participation of the audience, Surrealism had been only performable to niche groups of people who can perceive art as an interactive experience. However, digital games can be the turning point for Surrealism, making it a common activity of medium consumption. In this article, Kentucky Route Zero by Cardboard Computer is being analyzed to understand its relatedness to surrealist activity and in which ways the game achieves to create a surrealist experience.