Spor örgütlerinde kadın yöneticilerin kariyer engelleri
Career barriers of women managers in sports organizations
- Tez No: 288777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma spor örgütlerinde kadın yöneticilerin kariyer engellerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nitel araştırma aracı olarak mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla, yarı yapılandırılmış görüşme formu tercih edilmiştir. Örneklem, görüşme talebini kabul eden Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında şube müdürü ve şef olarak görev yapan 6 kadın yönetici ve spor federasyonlarında başkan ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan 6 kadın yöneticiden oluşmuş, toplam olarak 12 kişiden meydana gelmiştir. Elde edilen verilere ?Nvivo 8? aracılığı ile içerik analizi yapılarak temalar ve kodlar belirlenmiştir. Sonuç olarak, spor örgütlerinin de diğer kurumlar gibi önyargılardan arınmamış olduğu tespit edilmiş, kariyer engelleri konusunda örgütsel engellerin daha belirgin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was used carried out in order to determine the career impediments of career barriers of women managers in sports organizations. Interview method as a qualitative research technique was used in the research. Semi-structured interview form was preferred for this purpose. Sample consists of a total of 12 people who accepted the interview request, of which 6 women executives who work as branch managers and chiefs in Central Organization of Youth and Sports General Directorate and 6 women executives who work as presidents and members of board of directors in Sports Federations. The themes and codes are determined by performing content analysis on the data obtained via ?Nvivo 8?. As a result, it is found that sports organizations are subject to prejudices as well like other institutions and it is observed that organizational barriers are more prominent than others as career impediments.