Melastan fermatasyonla etanol elde edilmesi
- Tez No: 76130
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada S. cerevisiae (Narince 3) ve Candida albicans (ATTC 36802) mayaların şeker pancarı melasından fermantasyonla etanol üretimleri incelenmiş ve daha önce aynı konuda yapılmış olan Kimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi (Melmet Şenyurt) ve Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi (Ebru Akdağ) çalışma sonuçlan ile karşılaştırma yapılmıştır. Gelişme ortamına doymamış bir yağ asidi olan oleik asit ve doymuş bir yağ asidi olan palmitik asit ilave edilerek bunların fermentasyon hızı ve etanol verimi üzerine etkisi farklı mayalar için incelenmiştir. S.cerevisiae (Narince 3) mayası için 100 mi de 8,868 g şeker içeren melas üzerine oleik asit ve palmitik asit ilave edilmesiyle maya gelişme hızı ve fermantasyon hızı artmıştır. C. albicans (ATTC 36802) mayası için 100 ml de 3,865 g şeker içeren melas üzerine oleik asit ilave edilmesiyle maya gelişme hızı ve fermantasyon hızı artmıştır. S. cerevisiae için (%) etanol elde edilirken C. albicans için oleik asit ilavesiyle % 3,948 (%) etanol elde edilmiştir.Bu çalışma fermentasyon sıcaklığı 30 C de tutularak yapılmıştır. Bu, çalışmaların sonucunda yağ asitleri ilavesinin, etanol verimini artırdığı görülmüştür. S. cerevisiae cinsi mayaların fermentasyon ile alkol üretiminde C. albicans cinsi mayalara göre alkol verimleri aynı tip besiyerinde farklı değerler almıştır. Bilim Kodu Sayfa Adedi. :
Özet (Çeviri)
In this study, the production of ethanol from beet molasses using S. cerevisiae (Narince 3) and Candida albicans (ATTC 36802) was investigated and compared the result with the same thesis of Chemistry Department M. Sc thesis of Mehmet Şenyurt and Biology department M. Sc thesis of Ebru Akdağ. Oleic acid which is unsaturated fatty acid and palmitic acid which is a saturated acid were added to growth environment their influence a yeast growth rate, fermentation rate and ethanol yield were observed. The yeast S. cerevisiae growth and fermentation rate are increased by addition of oleic acid and palmitic acid in to molasses containing 8,868 g sugar in 100 ml. The yeast C. albicans growth and fermentation rate are increased by addition of oleic acid into molasses containing 3,865 g sugar in 100 ml. The yield of ethanol by S. cerevisiae is %9,800 and the yield of ethanol C. albicans added of oleic acid is % 3,948. The fermentation temperature is fixed at 30°C. At the end of these studies, it seeans that, the addition of fatty acids increase ethanol yield. The production of ethanol by the yeast S. cerevisiae and the yeast C. albicans in the same environment give different ethanol yield. Science Code : 405.05.00 Page Number : 45 Adviser : Prof. Dr. Ahmet YAŞAR